Citat:
Ursprungligen postat av
YF-PR
Så det pris jag kan se på avenza/nordmer m.fl. Är senast utlagda "önskemål" ? Det borde då vara väldigt enkelt att, om så för en kort stund, manipulera börsen?
Är det senast genomförda affär som ger det pris som sedan redovisas i ex dn/svd?
Se det som en annonsmarknad, typ blocket.
Folk lägger upp vad de vill sälja eller köpa och till vilket pris och vill någon handla till det aktuella priset gör de och annonsen tas bort.
Det kan vara flera stycken som vill sälja till samma pris och det kan finnas folk som vill ha ännu mer betalt men de kommer ju inte få sälja sålänge någon annan är villig att sälja billigare, men kanske hoppas de att det tids nog skall finnas någon som vill erbjuda det aktuella priset.
Tänk dig att det var gräsklippare (varför vet jag inte) som såldes istället och hundratals med olika priser, säg sedan att någon skrev upp priset en av klipparna gick för senast någon såldes. Då är det ju lätt att se vad de brukar handlas för. I det här fallet finns det ju dock även en lista på folk som vill köpa och till vilka priser
Visst kan du försöka manipulera priset men bara för att du säg lägger in ett köp på ett lägre pris så behöver ju inte priset ändras, det finns ju fortfarande folk som vill betala mer. Vill du säg få ner senast betaltkursen kan du ju alltid själv gå in och sälja billigare och billigare men ja, då har ju du sålt billigt och det var ju kanske inte så lyckat.
Och som sagt, kan väl diskuteras huruvida det är manipulation eller inte så länge det faktiskt blir affär. Att bara slänga in en massa ordrar i orderdjupet och hoppas att det inte blir någon affär och dra bort dem däremot kan väl kanske uppfattas som mer manipulativt. Typ köp på en miljon aktier strax under nuvarande pris för att det skall se ut som att folk helt plötsligt är jättesugna på att köpa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lilladde
Köpte några aktier idag ett bolag för säljpriset som var 60,5. Efteråt så stod det att jag hade betalat några öre mer än det. Beror det på courtaget?
Ja. Köp och säljpriset visas inkl. courtageavgifterna när de väl är kända.