När jag hade suttit på en P12:a i typ två månader så kommer det in en kille liksom, jag märkte ganska snabbt att han skilde sig lite från mängden från oss andra som satt där.
Alltså han jobbade som byggare, han jobbade stenhårt under några veckor sedan tog han ett break och tog det vita pulvret och E sen körde han på det typ en två veckor, sen la han av och började knega igen, och så höll han på. Han lyckades alltså att jobba under en period och jobba järnet och bara sova i princip och jobba. Sen när han gjort det så tog han ett break och festade med allt vad det innebar, och så höll det på tills polisen såg han påverkad och så hamnade han på en P12:a där jag satt..
Men det jag blir imponerad av det är att han klarade att sluta och jobba skiten ur sig, och sen börja igen och hålla på så. Helvete vilken självdiciplin det måste krävas för det. Han pratade något om att det gällde att ställa in hjärnan på det hela att nu håller jag inte på tills... och så vidare, och det verkade fungera för han. För mig är det ju antingen att hålla på för fullt, eller att inte ta något alls och försöka glömma känslan.
Skulle ni klara av detta tror ni att jobba några veckor och sedan festa hårt en vecka och sedan jobba några veckor och hålla på så?
Skruven --> Jag anser att det vara det, jag har då inte träffat många som klarar av att hålla på med droger och samtidigt jobba och inte använda droger under en period för att sedan fortsätta igen.
P12 som någon skrev är just det för vad samhället är "missbrukande" ungdomar som hamnar där.
Jag har faktiskt ett par vänner som gör så,
kanske inte lika frekvent utan dom jobbar stenhårt i några månader
sen lägger av och drogar i några månader, etc etc.
Fast vanligast vad jag vet är nog att jobba & gå på droger samtidigt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!