Flashback bygger pepparkakshus!
  • 3
  • 4
2014-08-20, 06:46
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Hej!

Jag har svarat dig via PM, och jag hoppas du är nöjd med lösningen vi kom fram till!

Jag är mkt nöjd
Citera
2014-08-27, 14:02
  #38
Medlem
carlps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av teflonpannan69
Det är kanske ingen konspiration i sig. Som att fråga sig själv ifall det är en konspiration att många män sitter på maktpositioner. Eller britter. Eller amerikanare. Osv...

Hur hade du tänkt dig att en trådstart skulle se ut?

Så det är en konspiration att judar hjälper judar?
Citera
2015-01-25, 21:05
  #39
Bannlyst
Underbart avslöjade tråd! Tack BL för din tydlighet i judefrågan!

Men ja vad är skillnaden och vem skall få posta var? Nu handlade detta om PU specifikt men om man ser problemet som väldigt mycket större än så så blir det tydligare. I dom "officiella" trådarna tillåts inget snack om en ev konspiration, oavsett hur lite ordentligt info som finns vid tällfället, där skall det bara stampas vad Associated Press har sagt annars blir fåren ledsna och sionistmodsen griniga.
I Konspirationer och Alternativa teorier å andra sidan får alla posta hur mycket dom vill, även fåren får ställa sina fördummande nonsensfrågor om "bevis" "fakta" och "vetenskap" till leda och har man så lite koll på vad ens begreppet konspiration innebär så har man inget där att göra.

Vad som detta innebär i praktiken är att konspirationer blir ett tramsforum för fåren, inte för dom som faktiskt vill tala om konspirationer. För försöker någon komma med en teori och vill byta tankar och vad man hittat med andra kommer snabbt fåren med sina svagbegåvade frågor eller så börjar modsen dela ut varningar. Det har en sanslöst fördummande effekt för hela forumet så pass mycket att det blir väldigt tydligt att detta är by design från flashback crew. Varför är dom 2 debunkerfåren Bernard och Kim ens mods där tex? Deras typ har inte där att göra.

SLOB skriver att bedriva en diskussion är en förutsättning för att få posta men fåren/debunkers/sionsistlakejerna har aldrig aldrig aldrig någon diskussion med någon, det är 100% debattsabotage i precis alla trådar som är lite känsliga för denna "klubb".

Varför skall dom som bara tror på allt pappa staten och pappa pressen säger få husera totalt fritt på alla forumdelar?
Charlite Hebdo är ett bra exempel, den officiella tråden finns och gott så, låt fåren få husera fritt där då och ta bort allt folihattande.
Men varför skall fåren få sätta tonen även i Charlie Hebdo tråden i konspirationer och aktivt få göra allt för att förstöra alla diskussioner?

Är att kunna föra en diskussion fortfarande en förutsättning för att få posta i konspirationer och alternativa teorier behövs en sanslös jävla uppryckning från dom rakt igenom värdelösa modsen. Så har riktlinjerna ändrats ja eller nej?
Citera
2015-01-27, 01:21
  #40
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KimNeilJung
Exakt vilken måttstock vi har är omöjlig att specificera, men jag skulle säga att man bedömer om en diskussion handlar om det möjliga och troliga. Det som faller utanför de ramarna flyttas över till KoAT.

Vem avgör om något handlar om det möjliga och troliga eller inte?

Ta exempelvis Paris-attentatet, där vi har obestridliga video-dokument på att polismannen inte blev träffad i huivudet (den oficiella konspirationsteorin), så i det fallet är ju det möjliga och troliga att polismannen INTE blev träffad i huvudet, men ändå så förpassas denna enda logiska och troliga stånmdpunkt i konspirationsforumet...

kan du förklara för oss varför?
Citera
2015-01-27, 06:31
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Jag skulle gärna vilja lyfta frågan om vad som är skillnaden mellan dessa båda forum, och varför en åtskillnad behövs. Som det ser ut nu är Politik - Utrikes fullt med lögner, fantasier, konspirationer och pajaserier som lika gärna kunde ligga i konspirationsforumet.


Först bör man förklara vad som är en konspiration. Tänk att du och din vän diskuterar hur 9/11 kan vara sant eller endast en konspiration. Så länge ni diskuterar och analyserar inslagen i själva 9/11 händelsen "utan" att ideologiskt sett, anknyta det till något annat, så är det under konspirationsteorier och alternativa teorier.



När någon däremot använder konspirationer i ett ideologiskt syfte för att förklara något under rubriken, "fängslade i USA", så heter det "propaganda" och hamnar alltså under utrikes. Flesta inläggen innehåller mer eller mindre propaganda.




Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Det vanligaste har naturligtvis med judar att göra, och som det ser ut nu handlar ungefär vartannat inlägg i tex Syrientråden om att "det är judarnas fel" eller "tyst med dig jude" eller liknande. Naturligtvis ska man få diskutera Israels roll i världspolitiken och liknande, men när motståndare regelmässigt anklagas för att vara judar så fort man har en avvikande uppfattning blir det hela snart enbart tramserier och meningslös pajkastning. Att stänga antisemitism-forumet har enbart haft som följd att politik - utrikes spårat ur helt.

Emellertid stoppar det inte där. Politik utrikes dras också med rena konspirationsteorierna, så som att kärnvapen använts i Syrien eller liknande. Som jag ser det är detta regelrätta konspirationsteorier som lätt kan motbevisas, men som fortsätter att framföras gång på gång enbart i syfte att sprida lögner och propaganda.


För att dessa är ideologisk laddade diskussioner.
Aktualiteten har också en betydelse för vad som går eller inte går att definiera som konspiration..

T.ex. använder skribenten av det allmänt accepterade inställningen i en viss fråga- propagandan finns mellan raderna. Någon tar för givet att t.ex X land har kärnvapen och borde anfallas. En annan svarar på inlägget och den tredje fortsätter..
Det finns inga bevis men aktualiteten i den frågan upprätthåller dessa föreställningar.

En annan var "Ubåtar i sthlm skärgård".. aktualiteten och bristen på information är en perfekt situation för att känna igen vilka som "propagerar" i ett visst syfte.



Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Jag vet inte hur detta ska kunna lösas med allas rätt att uttrycka sina åsikter, men det måste finnas någon form av sanningskrav på det man skriver i Politik - Utrikes kan jag anse. Men det är naturligtvis svårt också.

Kanske en uppdelning i statsvetenskap under vetenskap, där evidensbaserade diskussioner tas i statsvetenskap och dravlet i Politik utrikes? Inte heller det är en ideallösning, och jag tror egentligen inte på idén, men som läget är nu är ju ämnet en lekstuga. Något måste till.

Kvaliteten på forumet faller mo

Kvaliteten faller av andra skäl. Det är för att inga intressanta och kunniga skribenter skriver där längre.
Mycket bättre diskussioner mellan åren 2010-2012.. Sedan har du andra som numera är moderatorer och inte längre diskuterar på samma sätt.

Ni har samlat ihop barn som slår varandra i huvudet med massa trams.
Sedan Syrien..har forumet förvandlats till ett helvete av video-svar, ren propaganda, lögner och massa personangrepp. Läs gärna rubrikerna..
Citera
2015-01-27, 06:44
  #42
Medlem
kjellkritisks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Vem avgör om något handlar om det möjliga och troliga eller inte?

Ta exempelvis Paris-attentatet, där vi har obestridliga video-dokument på att polismannen inte blev träffad i huivudet (den oficiella konspirationsteorin), så i det fallet är ju det möjliga och troliga att polismannen INTE blev träffad i huvudet, men ändå så förpassas denna enda logiska och troliga stånmdpunkt i konspirationsforumet...

kan du förklara för oss varför?

Tja faktum är att det inte på något sätt klarlagt utifrån den sönderkomprimerad video. Sedan är det ju den som gjort trådstarten som lagt den i K&AT där allsköns teorier framlagts,så vad menar du skulle gjorts?
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in