Citat:
Ursprungligen postat av
super86
Tycker det är intressant att man jämför en nordisk storkedja som Scandics med en liten nationell mindre kedja som Elite i dessa inläggen. Elite är en piss-i-mississippi jämfört med Scandic.
Har arbetat i hotellbranschen i 15år och vågar påstå att de sämsta arbetsförhållandena på hotellen i Sverige är i följande ordning, utifrån kedja:
1. Elite (väldigt dåligt för personal med sjuka förhållanden)
3. Rezidor, Radissonblu/Parkin (toppstyrt och hierarkiskt)
4. Scandic (Familjärt och öppet)
5. Nordic Choice (bästa arbetsplatsen i branschen).
Scandic har liksom alla dessa kedjor haft nedgångar i form av VD byten om omstruktureringar, men det är ingenting jämfört med Rezidor Group. Både Choice och Scandic satsar oerhört mycket på sin personal och utvecklingen av sina hotell.
Elite är en liten kedja med för stort ego, därför blir det fel. Sen att Elite har en ensam ägare bidrar tyvärr till det dåliga arbetsklimatet. Visst, hade jag också ägt XX-antal hotell i Sverige som ändå går bra så vill jag såklart att det ska fortsätta så. Men, som jag hört från olika Eliteanställda, så är ägaren Bicky riktigt jobbig, och det gynnar väl ingen om personalen inte känner sig bekväm. Han kan gå fram till receptionen som har kö med incheckningar och vill att receptionisten fixar en kaffe till honom t.ex. Management by fear verkar vara hans typ av ledande. Just därför kommer Elite aldrig kunna hänga med i toppen av hotellstegen eller expandera utanför Sverige. En ägare/VD ska inte synas och höras så mkt, och om han nu väljer att besöka sina hotell så ska man väl göra det snyggt.
Klart att Choice och Scandic satsar mkt på hotell och personal, de två tävlar ju i toppskiktet på hotellmarkanden i Norden. Choice vinner nog om man jämför personalens välmående med Scandics, medans Scandic vinner om man ser till hotellsatsningar. Men Scandic bör se upp med att ta sin personal förgivet, man glömmer lätt de som gör allting möjligt, speciellt när man expanderar fort. Nu byter ju Scandic CEO snart, så antingen blir det bättre eller så blir det sämre igen.