Läste i Barometern att Nybro sommartid är ett laglöst land. Eller hur ska man annars tolka polismannens svar i artikeln?
Den tar upp att maskinuthyraren BMS har haft upprepade inbrott och blivit av med grejer för över 200K.
Känns spontant som att det skulle vara irländksa "tinkers" som varit i farten.
Citat:
Kalmarföretaget BMS har haft en maskin*uthyrningsdepå i Nybro i?åtta år, i industrikvarteren vid Emmabodavägen.
Det inhägnade företagsområdet har haft enstaka inbrott tidigare, men efter midsommar har det exploderat. Fem inbrott har skett, det senaste inträffade förra helgen.
– Det är fruktansvärt, den här kriminaliteten kan inte fortsätta. Jag måste fundera på om det över huvud taget går att vara företagare i Nybro, för det kostar för mycket, säger Per Eriksson, vd för BMS. (Barometern.se)
http://www.barometern.se/nyheter/nybro/(3886703).gm
Någon från Nybro som vet lite mer om vilka som ligg bakom stölderna?
Enligt BMS ägare har de överlämnat bevis till polisen på tjuvarna i form av information och bilder..