Flashback bygger pepparkakshus!
2013-08-05, 22:43
  #1
Medlem
kEzis avatar
Hej!

Jag undrar om man verkligen får ta "kortpriser" på Visa. Om en produkt kostar 10:- får en butik verkligen ta 13:- för att man använder kort? Tyckte jag läste förut att man inte fick göra sånt. Nu ska vi inte ta mig som snål, men jag tycker att rätt ska vara rätt. Jag är väl inte heller den bästa på att söka heller, så det finns säkert liknande trådar med samma budskap, men om mods uppfattar det som en dålig sökning, sammanlinka gärna min tråd med en liknande då.

Mvh

kEzi
Citera
2013-08-05, 22:49
  #2
Medlem
Nej. Mindre livsmedelsaffärer har dock ibland satt en gräns - till exempel "inga kortköp under 20 kr". Läs mer nedan, om det är samma sak vi talar om.

EXTRA AVGIFTER VID KORTKÖP FÅR INTE TAS UT
Citera
2013-08-05, 22:54
  #3
Medlem
Inte tillåtet sedan 1 augusti 2010.

https://www.flashback.org/t1253607
Citera
2013-08-05, 22:56
  #4
Medlem
kEzis avatar
Denna butik har ingen skylt eller dylikt om detta. Jag vart nästan portad och utkastad från butiken när jag nämnde detta. Värt att nämna är att detta är en turk kiosk som säljer allt från snus till cigarreter till omyndiga, vad ska man ringa för att anmäla detta? Känns som lite payback.
Citera
2013-08-05, 22:58
  #5
Medlem
Konsumentverket.

http://www.konsumentverket.se/Om-oss/Sa-arbetar-vi/Anmalningar--arenden/
Citera
2013-08-05, 23:25
  #6
Medlem
DragonSlayer2tusens avatar
Visa/Mastercard tar ca 2 kr per köp för ett vanligt bankkort. Kreditkort går generellt på 2 kr + 2,5% av totalbeloppet. Förstår att kioskerna inte vill ha ditt kort när du köper en vara för 10 kr - de går ju back på det hela.

Det är kortföretagen och bankerna som är de riktiga bovarna, inte de stackars turkkioskerna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in