• 1
  • 2
2013-07-21, 07:18
  #1
Medlem
drdracula141s avatar
En person knivskars nu i morse i Norsborg som ligger i Botkyrka. Enligt vittnen så vart det två gm som knivskar personen och sedan hoppade på huvudet. Det är oklart hur allvarligt skadad bo är.
http://shorturl.se/?wboaz http://shorturl.se/?lRJkR
http://shorturl.se/?M31u6 SVD för er som inte vill stödja ab och ex

Skulle inte förvåna mig ett dugg om det är romer eller nysvenskar som har gjort det här. Norsborg ligger ett stenkast i från Hallunda och Alby.
__________________
Senast redigerad av drdracula141 2013-07-21 kl. 07:31.
Citera
2013-07-21, 12:14
  #2
Medlem
BenDaviss avatar
Enligt DN skedde det på Vetevägen, alltså i Hallunda och inte i Norsborg.

http://www.dn.se/sthlm/man-hittad-kn...en-i-norsborg/
Citera
2013-07-21, 14:45
  #3
Medlem
Mer skit i Norsborg

http://www.polisen.se/Stockholms_lan...ning-Botkyrka/
Citera
2013-07-22, 01:15
  #4
Medlem
Jag bor där, och när det väl händer något så missar jag det. Offret är tydligen en 40-åring. Vilka är gm? Aldrig hängt på "nattklubben" i centrum.
Citera
2013-07-23, 21:04
  #5
Medlem
Som nån skrev innan så är det i Hallunda som ligger i Norsborg och som endast skiljs åt av en väg 20 meter bred. För övrigt på samma väg som en afghan halshögg sin fru för några månader sedan. Skottlossningen var dock i Norsborg Centrum. Varit en våldsam sommar i hela Norra Botkyrka, inget ovanligt med andra ord
Citera
2013-07-24, 11:54
  #6
Medlem
Abirawins avatar
Offret hade besökt restaurang Botvid den kvällen/natten och setts hamna i någon dispyt med en man av utländsk härkomst (gm?) + en blond kvinna. En halvtimme efter restaurangens stängning fick polis/ambulans larm om den då pågående misshandeln som skedde i ett intilliggande bostadsområde (gård till bostadsrättshus) där vittnen boende i husen observerat misshandeln. Två män + en kvinna lämnade platsen. Polisen söker nu dessa personer. Offret svensk man. Ligger fortfarande i respirator nedsövd på KS. Oklart hur det går med honom. Brottsrubricering just nu försök till mord.
Citera
2013-07-24, 16:18
  #7
Medlem
Även liknande fall för några(?) månader sedan när en man blev tillsynes oprovocerad misshandlad och las i koma. Detta var 500 meter bort i Norsborg Centrum vid Hundhammravägen. Togs upp i Efterlyst flera gånger. Tror inte gärningsmännen åker fast då få här pratar med polisen.
Citera
2013-07-24, 16:47
  #8
Bannlyst
Gissar på att offret var en alika,låg prio för blå vit? Finns det inte kameror i det området?
Citera
2013-07-30, 14:12
  #9
Medlem
21-Åring häktad för mordfösök i Hallunda.

21 åringen greps och anhölls några dagar senare.

Häktades i Söndags på sanolika skäl misstänkt för mord försök.

Källa:Mitt i Botkyrka.

Tidningen kom i lådan i dag.

Har inte kommit ut på nätet ännu.

Vem? Någon som vet?
Citera
2013-07-30, 14:14
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OldIronsides
Gissar på att offret var en alika,låg prio för blå vit? Finns det inte kameror i det området?

Dom skall ju tydligen varit i centrum,så han fastnade säkert på bild där.
Citera
2013-07-30, 15:45
  #11
Medlem
Vilka jävla svin som hoppar på BO's huvud efter att ha knivhuggit honom.
Citera
2013-07-31, 12:59
  #12
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av R3LOX
Vilka jävla svin som hoppar på BO's huvud efter att ha knivhuggit honom.
Verkligen lågt gjort, hoppas han åker dit, antar att b.o avled (mitt i) referatet.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in