Installerade windows 8 medans jag körde windows 7.
Hade skapat en ny partion så en C: och en W: då jag tänkte ha dual boot så att windows 7 som är på C: och w8 på W:
Men när jag lanchade iso filen så frågade den aldrig VAR jag ville installera den och då stog det "install now" och då tänkte jag det kommer väl senare, men det gjorde det inte.
Så nu har jag båda systemen på C: och min gamla windows map heter windows.old
Vad kan jag göra för att rädda situationen? Vill köra windows 7 där jag har ALLT och bara testa windows 8 på min andra partion jag skapade (delade min 2tb disk)
Är inne på windows 8 nu och det finns inga alternativ i booten om att välja om jag vill boota med w7 eller w8 !
__________________
Senast redigerad av fisken123 2013-07-02 kl. 01:21.
Kan man göra tvärtom? Att installera w7 (Vista?) på en dator köpt med w8?
Installera Classic Shell. Då kan du jobba på samma sätt med en startmeny som du gör i Windows-Vista och Win-7. Sen behöver du inte bry dig om det nya tramset som finns i Win-8.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!