• 2
  • 3
2013-06-24, 17:53
  #25
Medlem
MaxentiusDeciuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LightCloud
Gå på en fest med blandade människor. Säg att du inte vill ha alkohol och att du hellre röker cannabis och tar upp en påse.

Tio minuter senare är Polisen och plockar dig.

Man åker alltid dit på grund av att man begår misstag eller är oförsiktig med hurdant man yttrar sig i drogfrågor. Håll droger inom dig, visa dig aldrig sliten och träffa aldrig folk påverkad så åker du inte dit.

Jag förstår. Man bör helt enkelt inte vara dum och inte skylta med det med andra ord. Händer det ofta att man torskar genom att någon "i efterhand" (dvs. dagarna efter en fest man rökt på) tipsar polisen? Exempelvis "Hej, jag har ett anonymt tips. Xxxxx Xxxxxxxson rökte cannabis igår" eller liknande. Vad är tillräckligt för att polisen ska plocka in en?

Citat:
Ursprungligen postat av Hyperspaced
De jag känner som har torskat har gjort något slarvigt:

- Åkt tåg från Christiania till Malmö med glömd spliff.
- Tagit MDMA på fest trots att snuten stått i dörren och tittat folk i ögonen
- Rullat spliff på ravefest i stockholm
- Köpt LSD av väldigt välkänd person på stan
- Gått på svensk festival

Sen är det tydligen värre om man är ung. Om polisen får tag i någon pojkspoling så börjar de förstås nysta bland dennes kontakter. SMS osv. Lämna inga digitala spår.

Lyckligtvis har jag inte gjort något av det där och planerar knappast att göra det. Men man vet ju aldrig...
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in