Citat:
Ursprungligen postat av
Kalmar2004
Du missförstår lite där.
Det som de säger är att en arbetsgivare inte får betala såna avgifter skattefritt. OM de vill ersätta såna avgifter så ska det ske via lön och då skattas.
Du den arbetsgivaren finns inte när man säger ifrån på skarpen som står på sig och hävdar att knegarna skall betala för utgifter de har i tjänsten. Du ska väl för faan inte betala för din kontorsplats eller elen och uppvärmningen för din kontorsplats heller?
Skulle våra tekniker eller säljare behöva göra det hade de kommit upp och plockat pengarna ur min privata plånbok tills det vart reglerat och jag hade inte förväntat mig mindre av dem heller.
Men det brukar finnas avtal som reglerar sådant.
För byggnads gäller tex:
§6 4.1
Citat:
Arbetsgivaren har ej rätt att fordra att hos honom anställd arbetstagare använder egen bil i tjänsten.
Så redan där kan personen ställa bilen och kräva tjänstebil.
§6 4.4
Citat:
Vägtullar och trängselavgifter
Om arbetstagare på arbetsgivarens begäran företar tjänsteresa med
egen bil och därvid inte kan undvika att passera vägtull eller väg
som är belagd med trängselavgift har arbetstagaren rätt att mot uppvisande
av verifikation eller underlag enligt § 6 punkten 3.10 få ersättning
för avgiften. Med tjänsteresa avses inte dagliga resor till
och från arbetet.
Sedan kan arbetsgivaren ta och stoppa upp sitt snack om att killarna ska betala trängselskatten där det hör hemma.
http://www.byggnads.se/Documents/Ver...let%202010.pdf