2013-06-12, 13:11
  #1
Medlem
/Nisse_Hults avatar
Hej Alla!

Eftersom detta är ett forum där de flesta söker efter lösningar på de problem de har med sin dator tänkte jag påminna er om en användbar funktion! En funktion som snabbt listar datorns ev. problem!

Denna funktion finns från Windows 7 och ni börjar med att klicka på Startknappen, i sökfältet skriv in: tillförlitlig
Klicka sedan på: Visa tillförlitlighetshistorik upptill.

Ni ser då hur stabil er dator varit enligt en skala 1 till 10. (ända från det att er dator blev installerad!)

Ni ser Programfel, Windowsfel, Övriga fel samt varningar etc. (enklare än i loggboken, trots att det är samma information)

Har ni en röd ring med ett X i eller ett gul triangel med ett utropstecken etc. så kan ni klicka på dessa för att få felrapporter mm. och klicka gärna på Åtgärdslänken till höger!

Denna felinformation som då visas, kan ni klippa in i era felsökningstrådar i forum som detta!

/Nisse_Hult
Citera
2013-06-12, 18:05
  #2
Moderator
Protons avatar
Inte illa. Vet du möjligtvis vad den engelska varianten heter med? Finns ju de som har utrikiskt os här.
Citera
2013-06-12, 19:17
  #3
Medlem
vonOlofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Proton
Inte illa. Vet du möjligtvis vad den engelska varianten heter med? Finns ju de som har utrikiskt os här.
Man kan skriva perfmon /rel för att dra igång funktionen, oavsett språkversion.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in