Citat:
Ursprungligen postat av
Kyrpator
Aha. Jag ser här nu (Buffé finns tacknämligt nog på nätet) att man enligt Ica först ska grilla pizzans ovansida, och sedan ta av den, lägga på toppingen och grilla undersidan. Polentagrynen skulle vara till ovansidan, medan undersidan skulle doppas i ströbröd. Varför man inte skulle kunna använda ströbröd genomgående framgår inte.
Jag känner mig dock lite tveksam till metoden. Är det verkligen nödvändigt att grilla båda sidorna? Riktiga pizzaugnar har väl bara undervärme?
I de flesta metoder jag sett för att baka pizza på grill ingår att grilla det som blir ovansidan av pizzan först. Det verkar vettigt, känns som om det kan bli degigt annars.
I en riktig pizzaugn kommer värmen från alla håll eftersom den är formad ungefär som en halvsfär, men den den starkaste värmen kommer från vedhögen som altstrar värmen. Det är därför pizzabagaren måste vrida på pizzan lite då och då för att undvika ojämn bakning.
Jag skulle byta ut både majsmjöl och ströbröd mot durumvete. Majs ger en smak som jag inte gillar, och ströbröd är redan tillagat, så det riskerar att brännas vid.