2013-05-28, 22:09
  #1
Medlem
ts.nows avatar
Goddag. Jag har en liten skit atv frn jula. Jag kommer inte ihg namnet d det var ett tag sedan jag kpte den.

Hr har ni en bild p vrl ket
http://i.imgur.com/c1vIaHn.jpg

Iaf, den r riktigt klen och jag vill att den ska bli lite rappare. D den r gjord fr barn och inte fullvuxna mn. Jag har dragit v ringen redan.

S jag undrar om det kanske finns ngon plugg i rret att dra. Jag hade en moped i min ungdom som vi trimmade men det mesta har frsvunnit med ren.

Finns det ngot annat stt att trimma en sdan liten atv?
Citera
2013-05-28, 23:32
  #2
Medlem
Willy-45s avatar
"Jag har dragit v ringen redan."
Var finns den?
Finns vl ingen vxllda p den ATVn?? Bara en automatkoppling?
Trim r vl knappasta tt tnka p, tappar ju bottendraget...
Citera
2013-05-29, 01:37
  #3
Moderator
Arne.Ankas avatar
Tvivlar p att de sitter nn strypning d det r en lekak och inte ett gatlagligt fordon, mjligen kan det finnas trimdelar som strre cylinder, strre frgasare, effektavgassystem och s vidare.
Citera
2013-05-29, 10:22
  #4
Medlem
ts.nows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Willy-45
"Jag har dragit v ringen redan."
Var finns den?
Finns vl ingen vxllda p den ATVn?? Bara en automatkoppling?
Trim r vl knappasta tt tnka p, tappar ju bottendraget...
Rttare sagt min vn som sger har att han har dragit den. Jag tvivlade p att det ens satt en variatiorbricka p den, men han r strt sker s vi fr vll tro p honom.
Citera
2013-05-29, 13:18
  #5
Medlem
INTPs avatar
Finns ingen variator, och drmed ingen variatorbricka.

Inte lnt att trimma dessa, dom hller inte ens med originaleffekt och r definitivt inte avsedda fr ngorlunda fullvuxna personer. Det GR trimma, absolut, men det r bttre att skaffa ntt som r anpassat efter frarens storlek.
Citera
2013-05-29, 18:34
  #6
Medlem
ts.nows avatar
Nej det verkar inte f fart i han s vi brnde slut p alla dck, krde in i stenar och trd och tillslut ut frn ett 15-20 meters stup. Nu ligger den p soptippen.

Fr kpa en ny leksak, men d lite kraftigare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in