Citat:
Ursprungligen postat av Völund
Det har inte med meddelande att göra. Det har med PG/BG-kontot att göra. Vissa PG/BG-konton godkänner meddelanden (ingen kontroll) och vissa godkänner en viss typ av OCR (mjuk kontroll) medan en del måste vara exakta (hård kontroll). Kommer inte ihåg exakt hur det där fungerade, jobbade på Nordea -07 och det var en jäkla diskussion om det där. Tillslut fick vi en snabbutbildning på hur OCR fungerade. Kommer dock inte ihåg ett skit.
Jag har svårt att tro att det skulle fungera så.
Jag har Nordea och där är rutan för OCR och Meddelande samma.
Det som händer när man fyller i ett "felaktigt" OCR-nummer är att en validering utförs och den känner av att det finns ett antal siffror och försöker då kontrollera så att de stämmer med hjälp av slutsiffran (ungefär som personnummer kontrolleras).
Finns inga siffror så görs ingen validering och betalningen går igenom. (med risk att mottagaren inte vet vad betalningen är till för).
T ex:
Jag fyller i "254544541449811651" - programvaran på banken känner av att det är ett OCR-nummer och varnar om kontrollsiffrorna inte stämmer.
Jag fyller i "1646165155654656 Hej" - osäker på vad som händer, om programmet klarar av att det även finns text i meddelanderutan.
Jag fyller i "Kalle Bengtsson - Betalning faktura 25245" - ingen validering sker då inget OCR-nummer påträffas i meddelanderutan utan mottagaren får helt enkelt para ihop inbetalningen med fodran i deras ekonomisystem manuellt alt skicka tillbaka pengarna.