Citat:
Ursprungligen postat av MOVH
De flesta skrivare kan justera marginalen i sidled men utan att veta vilken du har så är det väldigt få som kan skriva helt utan marginal.
Varför inte bara göra bilden mindre alternativ printa den i stående format?
Är ju troligen enklare att printa den i ett mindre format typ från A4 till A5 men på ett A4 ark.
Hoppas jag förstod frågan rätt...
Tack för svaret!
Jag har en Canon PiXMA ip5000 (vilket stod i första inlägget) bläckstråleskrivare. Men den kan skriva ut helt utan marginal, det vet jag. Jag vill dock inte göra bilden större, jag vill flytta den i sidled så den hamnar på en plats på pappret där det inte uppstår några vertikala ränder.
Att printa den i mindre format löser tyvärr ingenting eftersom den SKA vara i en viss storlek (nästan A4). Detta för att det är ett 4-sidigt invik till ett dvd-fodral. Det mäter 12+12 x 18 cm.
Som det verkar så är det enda att prova nu att "blufförlänga" dokumentet i sidled och sedan helt enkelt skära bort den del till höger av dokumentet som inte ska vara med.