Citat:
Ursprungligen postat av 25December
Jag kör inte det just nu men har testat både Gentoo och LFS. Det jag gillade med Gentoo var att man fick pilla och att man lärde sig. Sen så får man ju sitt system precis som man vill och optimerat för sin hårdvara. Med LFS kan man ju också skryta med att man gjort en egen Linuxdist.

Just detta jag menar, "optimerat för sin hårdvara". Skillnaden kan inte vara annat än försumbar. Jag kör själv arch, det känns som jag också får mitt system precis som jag vill ha det.
Det sista du säger är det dock en liten poäng med!
Citat:
Ursprungligen postat av Zom
Vad jag gillade med gentoo när jag använde det var att man hade väldigt fin kontroll över vad som installerades på systemet.
Andra grejer jag gillade med gentoo var att det mesta som skulle confas hade sina configfiler i /etc/conf.d istället för bara i /etc. Det blev mycket bättre struktur tyckte jag. Anledningen till att jag slutligen valde något annat än gentoo var helt enkelt för att det var för tidskonsumerande för min smak.
Båda dessa argument är anledningar till att jag älskar arch!
Citat:
Ursprungligen postat av .Chloe
Gentoo kan ju beskrivas som "att systemet optimeras just för din dator", vilket stämmer. Gentoo är jävligt specifikt i sin körtidsmiljö vilket gör att saker och ting går snabbare. Jag hade Gentoo på min server för ett år sedan, men det blev för mycket pill så fort något skulle uppdateras eller installeras, men annars var det en väldigt flexibel och stabil dist.
Nu är det Debian all the way, och Haiuku på min PC.
Återigen, konkret skillnad knappt mätbar. Förstår anledningen till att du bytte dock.
Citat:
Ursprungligen postat av Rouko
Jag kör inte Gentoo förtillfället. Men kommer nog byta till det i framtiden. Och mina största anledningar till det är först och främst att man får full kontroll på systemet, man vet exakt vad systemet innehåller. För det andra så lär man sig otroligt mycket när man får sitta och jobba med systemet och för det tredje så blir det precis som man själv vill ha det. Vilket är väldigt viktigt för iaf mig. Jag vill att mitt os ska se ut som jag vill ha det och fungerar som jag vill. Inte att något företag ska göra operativsystemet och sen så finns det nästan absolut inga möjligheter att förändra det om man skulle vilja.
Visserligen kan man gör detta väldigt bra med många andra distar också som Arch, Debian eller Ubuntu. Men det finns ännu fler möjligheter i Gentoo eller LFS. Eftersom man där bygger systemet ifrån grunden utan några som helst förinstallerade program. Utan man får bara en terminal från början som man bygger upp sitt system med.
Håller helt med om dina värderingar, men vad hindrar dig från att använda typ slackware eller arch istället för att envisas med att kompilera allting själv? Att du jämför arch med ubuntu i paragraf två pekar ju mot att du inte vet vad du pratar om, då det är exakt det man får efter installation: en terminal att bygga upp sitt system med.
Citat:
Ursprungligen postat av TorrentLover
För att det är kul? Dessutom är det ju lite kul att kunna skryta med att ha ett helt egetkompilerat system.

Dessutom lär man ju sig väldigt mycket, trots att det kanske inte är huvudsyftet till att man gör det.
Dessutom blir prestandan bättre, mycket mer än den procent du pratar om, TS.
Självklart, det är också det enda argumentet jag kan komma på vilket var anledningen till att jag exkluderade det i originalfrågan. Synd att folk ska envisas med denna eviga myt om prestandavinster till skyarna.
Citat:
Ursprungligen postat av TorrentLover
Ja, jag menar LFS.
Precis. Trots att systemet blir snabbare är det inte lönt i längden. Men man kan få till ett jäkligt stabilt system.
Min syn på saken också!