Citat:
Ursprungligen postat av
Valpen_
Undra hur hög arbetslösheten och bostadsbristen i Sverige egentligen är.
'Säkerligen tycker man att det är tillräckligt lågt att man kan spä på det mer.
Man anser då också att vi har råd med ´världens bästa vård för alla medborgarna och troligen de nykommande, samt råd med att förbättra skolan, utbildningar, fler lärare, förbättra infrastruktur, ge bidrag, ge garanti pensioner till ny kommande asylpensionärer och blivande förtidspensionärerna som anses vara krigsskadade, socialbidrag och kostnader för all asylboenden.
Utöver detta anser man att allt är tipp topp i Sverige i alla anseenden så att vi har råd med att skänka miljardtals kronor till andra länder.
Hur dessa resonerar vet jag dock inte. Så fråga mig inte hur de kan tycka och anse detta när kalkylen är nåt från fantasivärld.
För vad jag vet har vi bostadsbrist som heter duga, Vi har arbetslöshet som inte går att lösa så nu blir det än mer bostadsbrist och ökar på arbetslösheten. Kostnaderna går upp, pengar som inte finns och som måste lånas mer.
Segregationen blir värre och utanförskapet ökar. Slummen blir värre och gangster kvarteren blir fler.
Man säger att vi följer usas spår i diverse sammanhang.
Ja, det gör vi och vi ser hur utvecklingen är i Sverige.