Första problemet är för någon vecka sedan så började det hända skumma saker med mobilen, bl.a att tonen som ska komma när man ringer folk är helt borta när man väl ringer någon och när dom svarar så hör dom mig men jag hör inte dom?
Helt plötsligt ifrån ingenstans så funkar det igen och sedan är kommer det tillbaks till det tysta.
Andra problemet är att jag inte kan uppdatera mobilen och att den står att senaste uppdateringen inte är uppdaterad, för att göra det manuellt så måste man ha Wifi?
Drog till närmsta MCdonalds med öppet Wifi men då stod det något liknande "versifikation, kan inte uppdateras på 24 timmar"
Tredje problemet är att det varken går att stänga av eller sätta på med via power knappen?!
Någon som går att fixa själv?
Hjälp behöves! Jag tror att den behöver uppdateras för att mobilen ska funka felfritt igen.
__________________
Senast redigerad av Kaejko 2013-05-14 kl. 16:55.
När du laddar ner uppdateringen bör du kunna klicka ur någon ruta som gör att du kan ladda ner uppdateringen via 3G. Sedan verkar dina andra problem vara opertörsrelaterat eller mjukvarufel. Testa att återställa telefonen och om inte det funkar så kontakta din operatör. Skulle de inte ha någon lösning så kontakta återförsäljaren så skickar de in telefonen på reparation.
Problem 3
Om inte en uppdatering hjälper, lyssna noga om du hör att knappen "svarar" (klickar)
Kanske måste du ta isär och kika lite. http://www.youtube.com/watch?v=rSqyANu4Cc0
Problem 3
Om inte en uppdatering hjälper, lyssna noga om du hör att knappen "svarar" (klickar)
Kanske måste du ta isär och kika lite. http://www.youtube.com/watch?v=rSqyANu4Cc0
Tack, när jag ska uppdatera så har jag aldrig kunnat välja om jag ska uppdatera senare eller just då, för den inställningen och som guidebilderna på hemsidan finns inte på mobilen vad jag vet.
Men ska testa med bluetooth och mobilen.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!