2013-05-17, 11:23
  #337
Medlem
iLikeTurtless avatar
Äh, det är bara skit. Även kompisarna till de ljugande våldtäktsoffren stödjer dessa korkade argument.

Nej, ska feminism tas på allvar så får dom bli lite mer seriösa.
Citera
2013-05-17, 12:13
  #338
Medlem
Benny.Monsterkuks avatar
Fan t.o.m. min syster har postat denna
Citera
2013-05-17, 15:34
  #339
Medlem
Jag tycker det är en förhållandevis bra lista och ett vettigt initiativ som kan öppna upp för diskussion kring punkterna. Vad som dock gör mig uppriktigt ledsen är att det är ganska många här som tänder på alla cylindrar och blir oerhört provocerade av feminismen som rörelse. För mig är det svårt att förstå då jag anser att både män och kvinnor, det vill säga människor gynnas av den. Vad vi vill, och vad vi önskar att alla kunde skriva under på är lika värde, möjlighet till lika behandling, respekt och tolerans oavsett könstillhörighet.

De frågor som drevs under andra vågens feminism är inte fullt lika aktuella i dag enligt mig med flera och därför tycker jag att 33 anledningar sätter bra fokus på saker som inte är lika uppenbart fel men som ändå bidrar till ett strukturellt förtryck av de som ser sig som kvinnor och beter sig kvinnligt (vad det nu egentligen är), samt även mot män och alla könsidentiteter utöver dessa. Det är inte bara "synd om" kvinnor under dessa förhållanden, det finns ett utbrett förtryck av människor under samhällets normer. Min önskan är att fler kunde se detta.

Jag väljer att fortsätta använda epitetet feminism för mina åsikter just för att det står för jämlik- och jämställdhet, trots det något skeva namnet. Men, med alla "man" i svenska språket kan inte lite feminint språkbruk skada allt för mycket enligt mig

Anledningen till att så många postar den tror jag är att det är ett enkelt sätt att faktiskt visa att man bryr sig och förhoppningsvis är öppen för en konstruktiv debatt. Jag håller dock även med om att den är lite lång för att behandla i sin helhet i ett enda inlägg...
Citera
2013-05-17, 16:01
  #340
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrungyDude
Hur kan man ta listan seriöst när den tar godtyckliga påstående och blandar olika moment helt efter fritt bevåg?

Feminismen behövs för att segregationen av svartskallarna och blattarna ska fungera. Utan våra polisanmälningar om våldtäkter och pedofili så skulle alla svartingar synas öppet i centrum av de större städerna.

Feminismen rensar upp i svartingträsket. (bli feminist även du redan idag)
Citera
2013-05-17, 16:28
  #341
Medlem
GrungyDudes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bullfetta
Feminismen behövs för att segregationen av svartskallarna och blattarna ska fungera. Utan våra polisanmälningar om våldtäkter och pedofili så skulle alla svartingar synas öppet i centrum av de större städerna.

Feminismen rensar upp i svartingträsket. (bli feminist även du redan idag)

Hahaha ja du. Vet inte om jag ska lyssna på ett troll.
Citera
2013-05-17, 16:35
  #342
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Oriel
Jag antar att du har någon form av vetenskaplig forskning bakom ditt påstående om att barn styrs av sina känslor? Tyvärr så tror jag att väldigt få tjejer blir tända på killar som sitter och spelar Runescape, inte klarar av skolan och dessutom har problem med acne även om han är dominant! Kanske att du ska testa på killar istället? Kanske bli läderbög?


De män som är blyga/introverta/socialt handikappade är uppväxta med "en stark, självständig kvinna" med ingen manlig förebild. Dessa män kallar man för eunucker och främst då i Sverige är 80 % av alla män just eunucker på grund av feminismen och dess rabiata ideologi samt att de blivit uppväxta utan en manlig förebild; en far. Det finns en anledning till att skilsmässorna i dagens Sverige är de högsta i världen; FEMINISMEN. Detta bidrar till att männen, främst i Sverige, blir till förvirrade eunucker som beter sig som kvinnor.

Män blir vilsna på grund av den så kallade "jämställdheten". Denna så kallade "jämställdhet" bidrar till att männen blir till frustrerade och vilsna kvinnor. Frustrationen resulterar i att dessa eunucker, dock förgäves, läser seduction och annat trams i hopp om att få tillbaka sina kulor som samhället kastrerat bort. Eunucker tar också till personliga påhopp när det kommer till argumentationer. Precis, som tidigare skrivit, som kvinnor när deras känslor kommer i vägen för det rationella.

Du är alltså en av dessa eunucker.
__________________
Senast redigerad av waicen 2013-05-17 kl. 16:41.
Citera
2013-05-17, 16:46
  #343
Medlem
Bullfettas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrungyDude
Hahaha ja du. Vet inte om jag ska lyssna på ett troll.

Jag tolkar det som att du ändå förstår poängen jag är ute efter. Mot oss feminister har folk med utländskt utseende inte en chans. Oavsett om de heter Billy Butt, Tito Beltran eller har något annat utländskt över sig.
Att gynna oss feminister är därför att gynna Sverige.

Det är budskapet till vanliga svenska svaga män därute, och därmed har dessa män anledning att stödja oss feminister.
Citera
2013-05-17, 17:04
  #344
Bannlyst


Någon som ser felet med texten och denna bild? Bara ett annat bevis på hur meningslös, motsägande och rabiat denna idelogi är och att den MÅSTE utrotas. Detta är inget annat än kvinnlig pedofili men anses av vårt vidriga feministiska samhälle som "helt okej".

https://www.google.se/search?hl=en&q=womam+time+breast+feeding&bav=on.2, or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.46471029,d.bGE&biw=1920&bih=9 75&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=9UWWUbvLIs2O4g SCyIDwCQ#imgrc=5X6_94kUxk0U0M%3A%3BU42bdUORTEPGKM% 3Bhttp%253A%252F%252Fwww.getingo. com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2012%252F05%252Ftime-magazine-breastfeeding-cover-by-Ngo-Okafor.j pg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.getingo.com%252Fwhats-wrong-with-this-picture-smh%252F%3B600%3B800

Föreställ er att det är en man på bilden med en liten flicka. HYSTERIN!

Feminister är desillusionerade vidriga hycklare precis som deras så kallade "ideologi".
__________________
Senast redigerad av waicen 2013-05-17 kl. 17:09.
Citera
2013-05-17, 17:55
  #345
Medlem
Lukos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av area50
Sex feministiska Myter
Alla pro-feminister borde läsa detta http://www.dnv.se/mou/Sex_feministiska_myter_bok.pdf

Tack för länken, grymt intressant läsning.

Favoriter:

"Detta är naturligtvis mansdiskriminering, även om det kallas jämställdhetsarbete."
"Därför föreslår vi ett moratorium inom svenskt näringsliv:
De närmaste fem åren skall alla vita, långa, heterosexuella,
blonda och blåögda män mellan 40 och 50 år ställas längst
ner i anställningshierarkin, i universitetskorridorerna, på tidningsredaktionerna
och i bolagsstyrelserna"
- fantastiskt!
Citera
2013-05-17, 18:23
  #346
Medlem
Lukos avatar
Kvinnor kallas rutinmässigt till förebyggande screening
avseende bröstcancer (mammografi), medan män inte
kallas till screening avseende prostatacancer (som orsakar
fler dödsfall).


Och denna bok fick kvinnor att manshata författaren som media knappt nämnde något om.

Vad ska man säga...
Citera
2013-05-17, 22:39
  #347
Medlem
livemannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Benny.Monsterkuk
Fan t.o.m. min syster har postat denna

bestraffning på ingång?
Citera
2013-05-17, 23:05
  #348
Medlem
Paarthurnaxs avatar
Jag förstår inte hur feminismen kan stå för jämställdhet. Bara ordet visar ju tydligt vilkas rättigheter som ska stå i centrum. Klart att jag vill ha ett samhälle där alla är lika mycket värda och där människor blir bedömda efter deras prestationer, inte deras kroppar. Inte fan är jag feminist för det, den har blivit förstörd av extremister.

De som strävar efter ett jämlikt samhälle borde väl kalla sig humanister, eller?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in