2013-05-23, 16:49
  #10465
Medlem
Det är alltså nu bekräftat att kroppsdelarna tillhör den försvunna Vatchareeya Bangsuan.

Dags att flytta tråden till Ab&K, eller vad säger ni?
Citera
2013-05-23, 16:50
  #10466
Medlem
highfives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aldoren
Nej, Sävastmasten ligger bakom Åberget, det är en separat för Torpgärdan/Svartbyn

Ok. Blir svårare och svårare detta med telefonen....
Citera
2013-05-23, 16:50
  #10467
Medlem
sisterroses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dapravda
Hm, någon skrev ett kort inlägg hör för mååååånga sidor sedan, något i stil med "satans satanister", var fick kribenten att skriva så????????? Kan det ha varit någon form av rit som gått snett?

Jag antog att personen syftade på oss i tråden...
Citera
2013-05-23, 16:50
  #10468
Medlem
Verkar väl mer och mer som att felsägningen av polisen igår "DOM", inte är någon felsägning egentligen.
Citera
2013-05-23, 16:50
  #10469
Medlem
Cinnabars avatar
Undrar vad familjen B*rg gör nu, firar med smörgåstårta? Hur ska AN kunna gottgöra vad hon skrev? Vem vill handla te av henne nu? Tala om att göra bort sig för tid och evighet. Känns väl skönt för Bodenborna att veta att vissa skiter man i, om de är döda so what? Hoppas att den där attityden inte finns hos allt för många och att brottet inte bottnar i det här.
Citera
2013-05-23, 16:51
  #10470
Medlem
Raggdoll3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Akinator
Dom tog in två personer, men bara en är misstänkt för brott mot VB.
Alltså är den andra misstänkt för något annat. Möjligen skyddande av brottsling.

Misstanken mot brorsan lär säkert avskrivas om han gör sig medgörlig och snackar...

Kan han förmått brodern att flytta likdelar?
Citera
2013-05-23, 16:51
  #10471
Medlem
Har fått uppgifter av en gammal polis kontakt att det har hittats en tå/finger i Hyundaien. Har även uppgifter om att MB har blivit släppt av polis efter detta. Som sagt har ingen källa på detta utan bara en gammal polis kontakt jag pratat med.
Citera
2013-05-23, 16:51
  #10472
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cinnabar
Du har svårt med läsningen... jag skrev inte kultur för utstötta. Jag skrev att det kan utvecklas en mobbingkultur som gör att vissa tar sig rätten att släcka någons liv. Det kan gå så långt. Personen är inte värd något, man gör lite som man vill. En del blir ihjälslagna, andra mördade. Om mps inte varit så duktiga hade hon kanske inte blivit hittad.

Det var kanske enklare förr att göra sig av med folk man inte gillade, eller om man kände för att göra en sjuk grej? Hur många fler olösta fall finns det inte, där polisen famlat, saknat resurser, inte tänkt den sista sträckan? Heder åt Mps, tack vare dem blir detta nu löst.

Kan ju diskuteras, MPS, Polisen samt militär har faktiskt sökt i en helt annan del av Boden med en helt annan analys och slutsats som grund än vad som senare framkom här, inga nya sök var planerade, dock gav de sig ut på känsla strax efter att någon här i tråden tipsade om ett "hett" område och det gavs också en motivering till varför det var ett intressant område.
Citera
2013-05-23, 16:51
  #10473
Medlem
highfives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FistOfFury
Du har rätt, men vad göra när lillebror dödat någon?

Storebror behöver inte heller vara något ljushuvud, då hade han troligtvis övertalat KJ att ringa polisen?

De måste ju ha vetat att chansen att de kommer undan med detta är minimal...med tanke på omständigheterna.

Och om storebror gjort det då? Då kanske lillebror försöker städa? Troligtvis är det omvänt, men man vet aldrig hur det går innan den feta damen sjunger.
Citera
2013-05-23, 16:53
  #10474
Medlem
airell8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av highfive
OM hon varit i Torpgärdan/S Svartbyn den 4/5 vilken mast fångar då upp signalerna? Sävastmasten?

En mast har plockat upp signal vid Åberget. En mast har plcokat signaler på Sävastklinten
Citera
2013-05-23, 16:53
  #10475
Medlem
Typists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pappii
Verkar väl mer och mer som att felsägningen av polisen igår "DOM", inte är någon felsägning egentligen.
Sant, undrar vad man har gått på isåfall? Det enda som publikt ligger till grund för att det skulle vara flera är:

Citat:
Dels en ljus bil. Ett vittne, som lämnade uppgifter till polisen redan i tisdags, talade om en silveraktig bil, med två män i, som synts på en väg nära det gula ödehuset.
http://www.nsd.se/nyheter/artikel.aspx?ArticleID=7672990
Citera
2013-05-23, 16:53
  #10476
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av highfive
Och om storebror gjort det då? Då kanske lillebror försöker städa? Troligtvis är det omvänt, men man vet aldrig hur det går innan den feta damen sjunger.

Skyddande av brottsling ligger ju nära till hands om info i tråden stämmer om att brorsan ska ha varit alibi. Att man spelat tv-spel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in