Citat:
Ursprungligen postat av Elmo Lewis
Din beskrivning är som hämtad ur Kullenbergs Överklassen i Sverige. En bra bok. Om du inte har läst den så gör det!
Tack för tipset.
Lite mer om ni är intresserade: Att vara del av den lokala bygden är mycket viktigt för oss. Därför är vi mycket engagerade i olika lokala organisationer. Min mor inom Röda Korset, konstföreningen och kyrkorådet, min far inom Svenska Jägareförbundet och Skogssällskapet mm.
Särskilt kyrkliga är vi inte, vi har vår vapensköld hängande i kyrkan. Går i kyrkan 5-6 ggr per år.
Vi känner stark kärlek till vår hembyggd och människorna där. Varje år firar bygden midsommar på våra ägor med dans runt stången och levande musik.
Min ena bror är den som för arvet vidare tillsammans med min far. Mina systrar och min andre bror arbetar inom andra yrken i södra Sverige.
Vi ser oss mycket som lant- och skogsbrukare med ett arv att förvalta. Visst man kan inte sticka under stol med att vi har en viss tyngd i bygden men det ser vi mer som ett ansvar.