2013-04-23, 08:11
  #1
Medlem
Stance7331s avatar
Hej!
Har en kompis vars laptop tangentbord knasar. Piltangenterna och Enter fungerar inte, när caps lock är på blir det små bokstäver och vice versa, 1 2 3 blir !"#. Alltså precis som när Shift är fast, men den är inte fast. Det löser sig vid omstart, men otroligt jobbigt. Har själv försökt fixa det men kan inte återskapa problemet, så tänkte någon här varit med om liknande och vet vad det handlar om?

Tack för svar
Citera
2013-04-23, 08:59
  #2
Medlem
Hfuhruhurrs avatar
Byt ut tangentbordsdelen, på de flesta modellerna är det ett enkelt ingrepp att ta loss tangentbordet. Men köp först ett nytt för just den datorn.
Citera
2013-04-23, 09:12
  #3
Medlem
Stance7331s avatar
Fastslår helst problemet innan jag byter ut något. Laptopen är inköpt i Februari, så då går det på garantin. Men det är lätt för HP att bara hålla datorn i ett par månader för att sen komma med svaret att inget är fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in