Citat:
Ursprungligen postat av BlackJesuz
Vad är då de eviga formerna som sinnena i din mening imiterar?
Sinnena eller det kroppsliga hos människan imiterar och strävar efter att realisera den mänskliga formen. Om man vill lära känna den mänskliga formen finns yogan.
Men det är som sagt en form; själens form kan givetvis ocksa undersökas, men det har jag tyvärr ingen erfarenhet av och känner inte till metoden da Aristoteles Om själen är fullständigt förstörd av "tiden" ( orkar inte förklara allt ). Jag känner bara till triangelns form och i viss man manniskans form.
Jag rekommenderar alltsa studier i triangelns form, da man kan föreställa sig den; det är svarare med människans form som man inte kan föreställa sig eftersom den är sa vanställd i den materiella skepnaden, aven den av tiden - eller är det av materialismen eller är det kanske t o m p g a läkekonsten?
Triangeln är mycket givande: börja med triangulära rörelser; ga enligt geometriska mönster; tänk geometriskt; häpnadsväckande resultat; metafysiska resultat. Triangeln maste sägas utgöra en slags metafysikens port.