Hade min laptop igång över natten och imorse så hade batteriet gått ner till 3% av någon anledning och den står kvar på 3% hela tiden fast jag har laddaren i.
Jag har gjort följande:
* Stängt av datorn, tagit ut batteriet och satt i det igen.
* Bytat eluttag för att se om det hjälper men det gjorde det inte.
* Startat om datorn många gånger.
och när jag tar ut kabel så kommer står det att batteriet snart tar slut och att jag måste ansluta det elnätet och när jag gör det så laddas batteriet en kort stund och sen slutar det laddas och stannar på 3% och det är varmt vid sidorna om styrplattan nedanför tangentbordet.
Någon som vet vad som kan vara fel och hur man kan göra något åt det?
I vanliga fall händer det här folk som haft batteriet och strömkabeln i samtidigt under lång tid.
För att undvika det här händer igen efter att du köpt nytt batteri eller bärbar dator så bör du läsa batteri råden i manualen till din bärbara dator. Där kan också stå hur ofta man bör ladda den mm.
Har man inte läst eller orkat läsa batteri råden så är rådet alltid att ta bort batteriet när man inte behöver/tänker ladda upp den.
Bärbara hanterar batteriet på 3-4 olika sätt. Därför varierar råden, folks upplevelse mm i liknande trådar batteri trådar i forumet.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!