• 1
  • 2
2013-04-05, 10:58
  #1
Medlem
Quarrels avatar
KK: Död man kan ha mördats
Citat:
Den döde mannens kropp hittades inomhus, enligt anmälan på en plats inom Katrineholms kommun. En rättsmedicinsk undersökning ska göras för att närmare fastställa dödsorsaken och sannolikheten för att mannen utsatts för våld.
Det är lögn att påstå att det finns ett överflöd av information i artikeln. Finns det någon lokal förmåga som kan bidra? Annars får vi avvakta.
Citera
2013-04-08, 15:29
  #2
Medlem
Quarrels avatar
KK: Tesen om mord kvarstår
Citat:
Det finns heller inget i nuläget som pekar på att mannen blivit rånad eller bestulen i samband med att han avled.

- Vi har gjort en brottsplatsundersökning av enklare modell och spärrat av mannens bostad i väntan på obduktionsresultatet. Först då avgör vi om det ska göras en kriminalteknisk undersökning av bostaden.
Citera
2013-04-15, 16:23
  #3
Medlem
Quarrels avatar
KK: Man misstänks för mord
Citat:
I morgon begärs 27-åringen häktad vid Nyköpings tingsrätt. Kammaråklagare Emma Olsson vill genom ett frihetsberövande bland annat förhindra risken för att den misstänkte undanröjer bevis eller försvinner. Mannen är inte folkbokförd någonstans, men har enligt Persson kopplingar till Sköldinge.

- Men han har ingen dokumenterad relation till den döde.
Citera
2013-04-16, 19:59
  #4
Medlem
Quarrels avatar
Enmansdiskussionen fortsätter.

KK: Man häktad för åldringsmord
Citat:
Varken polis eller åklagare gläntar det minsta på det lock som lagts över förundersökningen. Kammaråklagare Emma Olsson tiger om såväl omständigheterna kring gripandet som 70-åringens död.
Citera
2013-04-17, 09:50
  #5
Medlem
Quarrels avatar
Enligt Nyköpings TR är den här mannen häktad. Han delar adress med en äldre man, enligt Ratsit. BO?
Citera
2013-04-17, 11:23
  #6
Medlem
Troians avatar
Har han haft ihjäl sin hyresvärd?

En sökning på AR på 118100.se ger ett telefonnummer med adress Box 248, 593 23 Västervik - vilket är de intagnas postadress på kriminalvårdsanstalten Västervik Norra.
Citera
2013-04-18, 23:49
  #7
Medlem
SKiTSURs avatar
B.O Hette Hasse. Gravt alkoholiserad. Men jäkligt trevlig och förtjänar absolut inte något sånt här! :/

Kände honom inte så väl så har inte så mycket info om honom.

Han bodde i Sköldinge där det också inträffade.
Citera
2013-04-18, 23:56
  #8
Medlem
SKiTSURs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Enligt Nyköpings TR är den här mannen häktad. Han delar adress med en äldre man, enligt Ratsit. BO?

En riktigt fjant och småtjuv. Trodde inte han var kapabel till nått sånt här. Ska bli intressant att följa det här!
Citera
2013-05-30, 22:31
  #9
Medlem
SKiTSURs avatar
Var i närheten av brottsplatsen idag och det var en hel del poliser där. En patrull med hund sen var där säkert 5-6 civilare också. Blev en aning förvånad när man ser den där håriga arab GM stå utanför med två poliser runt sig, utan handfängsel eller nått sånt. Dom stod utanför och vänta i ca 1 timme innan dom gick in i lägenheten. Vad kan dom ha gjort där inne? Rekonstruktion? Då behövs väl ett erkännande?

Enligt snacket i Sköldinge har AR (gm) synts till hos offret vid ett flertal gånger. Varit där och lurat och stulit saker. Hörde även att AR ska ha varit jäkligt nojjig vid tidpunkten för mordet för en viss person. (känd zigenare som figurerar i tråden om Försvunna Victor Hasselström från Eskilstuna.) Vet även att offret utsattes för flera liknande händelser av diverse löst folk i krokarna.

Vägrar tro att AR har agerat ensam på det här. Antingen har han gjort det pga rädsla eller så vågar han inte annat än att ta på sig gärningen. En granne nämnde också att polisen ska tydligen leta efter en andra person som kan vara inblandad.

Ska även tillägga att där stod en riktigt fet Porsche ( osäker modell ) som rattades av en het brudkrimmare
Citera
2013-06-26, 10:53
  #10
Medlem
Quarrels avatar
KK: "Jag har dödat en person"
Citat:
Enligt förundersökningen var de båda männen bara ytligt bekanta och i samtal med polisen uppgav 27-åringen att de båda träffades hemma hos den äldre mannen och åt bacon. Den åtalade lämnade den äldre mannens bostad för att hämta mer öl och när han sedan kom tillbaka ska han ha blivit arg på 70-åringen utan anledning och stuckit honom med en kniv, enligt vad 27-åringen sa i samtalet med polisen.
Citera
2013-06-26, 14:52
  #11
Medlem
Quarrels avatar
Stämningsansökan

Tilltalad: Aleks*nder Rad* (au)
BO: H*ns Lj*ng (au)
Citat:
Gärning
[AR] har den 3 april 2013 i en lägenhet på M*lmgatan (a) 12 i Sköldinge inom Katrineholms kommun uppsåtligen berövat [HL] livet genom att upprepade gånger sticka/hugga honom i bröstet med en kniv. Sticken/huggen har bl.a. träffat hjärtat, vlket lett till att [HL] avlidit av inre förblödning och möjligen akut rytmrubbning.
__________________
Senast redigerad av Quarrel 2013-06-26 kl. 14:54.
Citera
2013-08-02, 10:19
  #12
Medlem
Quarrels avatar
KK: 14 års fängelse yrkas för Sköldingemord
Citat:
Försvarsadvokaten [UBaK] har ifrågasatt bevisningen och menat att det inte är ställt bortom allt rimligt tvivel att 27-åringen är skyldig. Men tingsrätten har alltså gjort en annan bedömning.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in