Citat:
Ursprungligen postat av Prada
Citat:
Ursprungligen postat av .Katla
Finns massor av möjligheter, och ju mer vi kan spara av det industriella arvet till efterblivande ju bättre. Man ser ju på hur man slaktade gamla stan i Helsingborg för några årtionden sedan, och hur mycket man ångrar det nu.
Dom skulle bevarat gamla stan i hbg
Helt klart borde åtminstone en del av den gamla stadsarkitekturen i Hbg ha bevarats i någon sorts utsträckning. Det hade givetvis inte behövt vara hela staden, utan kanske bara ett par kvarter med varierande miljöer - dvs både fabriksbyggnader och bostadshus. Det var ju vanligare på den tiden att man byggde boningshusen i nära anslutning till fabrikerna.
Nu finns det inte mycket av detta kvar. Det jag närmast kommer att tänka på - som antagligen är ett litet resterande industriellt arv - är delar av Gåsebäcken. Där finns det några byggnader som definitivt ser ut att vara modell äldre, och som fortfarande verkar användas som verkstäder/lagerlokaler.
Jag hoppas innerligt att åtminstone dessa byggnader får överleva...
Citat:
Ursprungligen postat av Rostmannen
Knutpunkten är en skamfläck för staden.
Det skriver jag definitivt under på. Fulare bygge får man leta efter.