Undrar om det är olagligt att sälja regpapper på en bil? Har en som jag skrotat själv, finns en som är intersserad av att köpa regpapper och skyltar. Han gör väl något krimminellt, eftersom han antagligen har en bil utan papper, hur det nu kan komma sig? En annan frågeställning; Är det olagligt att köpa en bil utan kvitto och papper?
varför ska det vara olagligt att sälja regpapper?, du ansvarar ju inte för vad köparen gör med papperen,men sätter han igång en bil och säljer den och den tilltänkte spekulanten ringer dig och frågar om bilen,då kan det bli intressant.
Ja det kan ju bli lite jobbigt att förklara hur det ligger till. Jag menar att om jag säljer bara papperna, så vet jag ju att något olagligt antagligen kommer att ske. Man borde ju vara en medhjälpare till något brott.
behöver inte vara nåt skumt, en kompis till mig har en amazon som stått i en herrans massa år men han håller på att renovera den från grunden, den finns inte i nåt register så han måste få tag på papper när den ska ut på vägen igen, likaså är det eftertraktat med gamla papper bland chopperbyggare, äldre papper än 30 år =skattebefriat och bara bes vartannat år, och före årsmodell -50 ingen bes alls, samma sak gäller bilar för övrigt
Personligen tror jag att man gör en brottslig handling om man enbart säljer papperna.
Då hjälper man ju nån annan att byta identitet på sin bil.
Har ingen lagtext att luta mig imot men det är det jag hört av polisen då jag frågade dom efter en post på ett annat forum.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!