Citat:
Ursprungligen postat av
kinesarsle
Finns Belgrave i mocca? Jag såg inte någon sådan på hemsidan. Oavsett vilket är jag lite tveksam till mocca än så länge, men jag kanske bara behöver övertalas?
Det som för mig talar emot både Weymouth och Belgrave är inte främst modellen utan färgen. Jag tycker de är lite mörka för att vara för senvår och sommar, och den bruna färgen finns redan i min garderob i mina Exmoor. Jag har även funderat på Audley och Lonsdale, men de känns lite väl lika mina Connaught.
Men tackar för tipsen. Kom gärna med argument för och emot mina tankar.
Oj, jag missade att du främst var ute efter skor till senvår och sommar. Ok, ja då är kanske inte den mörkaste mörkbrun det allra bästa valet. Mörkbrun funkar alltid IMO, men om det är en utpräglad sommarsko du verkligen vill ha, ja då finns det bättre färger att välja bland.
Mocka gör sig jättebra på sommaren, då folk generellt sett är lite "ledigare" i sin stil. Så där tycker jag absolut du kanske ska tänka på det valet igen.
Så, för att summera, jag tror att det bästa vore om du tänker igenom exakt när du ska ha skorna och till vilken typ av klädsel. När du vet detta får du gärna återkomma - då blir det lite lättare att ge ändamålsenliga tips.