Citat:
Ursprungligen postat av Free_Mary_Jane
Citat:
Ursprungligen postat av Free_Mary_Jane
Babord Skulle gärna vilja se dig ge en kommentar på ledaren jag länkade till här ovan.
Citat:
Ursprungligen postat av Babord
Inte mer än att vi har åsiktsfrihet här i landet även för sådant som framstår som helt udda. Samt (möjligen) att journalister ibland är ett flummigt släkte!
Jösses! För er som orkar och anser er har tid; glöm för allt i världen inte att läsa Expressenkommentarsanvändaren Jinxxeds inlägg. Jag slår mig för pannan och tankarna går osökt till de flesta av Babords inlägg här på FB.
Sakines egen blogg om debatten som omnämns i ledaren ger lite mer när det kommer till kommentarerna; där bemöts iaf det hon skriver av en av de omskrivna - Ted Bergdahl från "Mobilisering mot narkotika".
http://sakine.blogspot.com/2007/07/mobilisering-mot-narkomaner.html
Journalisten från Gotlands Tidningar som omnämns, Håkan Ericsson, och det han skrivit om den omnämnda debatten hittar ni här:
http://gt.helagotland.com/GEN_Sok.asp?ArticleID=1584527&ArticleOutputTemplat eID=62&mode=SEARCH&BoolFlag=AND&PubDate=&FreeText= %22Hassela%22&Category=
En kommenterbar atikel finns här:
http://www.helagotland.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=927734
Och på Hassela Gotlands hemsida i "Lasses blogg" (då "Lasse" alltså är den i Expressenledaren omnämnda föreståndaren Lars Siggelin) hittar man hela texten där citatet
"Ryktet innan va att expressenbruden skulle vara för legalisering. Stackars tös, tänkte jag, hur ska hon våga yttra sig tillsammans med dessa herrar och deras kunnighet." kommer ifrån just här:
http://www.hasselagotland.se/servlet/GetDoc?meta_id=1400
Jag ser Sakine Madons ledare först och främst som kritik just mot Hassela som företeelse, men även kritik mot de sk företrädarna för denna "institution" och de värderingar som ligger som grund till Hasselas blotta existens likväl som ett försök till ett inlägg i legaliseringsdebatten, men att ledaren skrevs i affektion över det bemötande som hon fick i Almedalen förstår jag, även om jag anser att det är tråkigt att just detta fick alltför stor plats så att hennes kritik just mot Hasselarörelsen drunknade på något vis. Något som tyvärr händer när man försöker täcka in alltför många ståndpunkter på en och samma gång i en och samma text.
Debatterna som pågått både i kommentarerna till denna ledare i Expressen och därtill knoppats av på andra ställen har alltså tyvärr koncentretas på cannabis som drog, dess effekter och skadeverkningar, osv osv och totalt gått bort från huvudämnet "Hassela och dess 'vård'-metoder", någon som försökte poängteras redan på sidan 4 i kronologisk ordning genom detta inlägg i kommentarsfunktionen på Expressen:
Citat:
Ursprungligen postat av rnranddrugs den 17 jul 2007 kl 18:13
Diskussionen handlar inte om legalisering eller cannabis skadeverkningar. Den handlar om fundamentalism inom narkotikapolitiken, och det är negativt att leda bort diskussionen från ämnet.
Ni förbudsförespråkare borde överväga om det är positivt att liera sig auktoritära taliban-liknande sekter som Hassela eller Narconon. Ni bör veta att ni stödjer hjärntvätt, scientologisk eller socialistisk indoktrinering samt sexuella utnyttjanden. Dessa övergrepp är väldigt väl dokumenterade. Läs ex. Kristian Tilander, Bakom vår blindhet, eller Lo Kauppi, Bergsprängardottern som exploderade.
En kommetar som jag här alltså väljer att låta illustrera det som jag primärt vill framföra: Nämligen att det är ytterst tråkigt att se så många gå från det cavall funderade kring när tråden startades för över 2 år sedan (åsikter och gärna då personliga erfarenheter om Hasselarörelsen) och spinna ut i sidodiskussioner med så många förgreningar att det till slut inte har annat med Hasselarörelsen att göra mer än att andemeningen som binder samman de postade inläggen med Hasselarörelsens värderingsgrund endast verkar vara att "knark är bajs". *pekar än en gång på Babords inlägg*
För egen del så har jag ingen personlig erfarenhet av Hassela mer än att i mina ungdoms dagar någon gång i slutet på 70-talet så användes det som någon slags avskräckande sinnesbild i samma anda som "Är du inte snäll så kommer inte Tomten med julklappar.", "Äter du inte upp grönsakerna så får du skörbjugg och skrumpnar ihop." eller för den delen "Borstar du inte tänderna så kommer tandtrollen.", fast när det kom till Hassela så var det ju inget som föräldrar sa till sina små barn (eller för den delen till sina tonåriga barn) utan helt enkelt något som jämnåriga körde som någon slags "Urban Myth" när det kom till vad som kunde hända om man "åkte fast" - dvs att om man kom pås med att röka/sniffa/supa så blev man ovillkorligt omhändertagen och placerad på Hassela och fick där uppleva ett helvetets "boot camp".
Något som jag faktiskt då trodde på (naiv eller dum - polarna ljuger ju aldrig!?) och i vuxen ålder när jag kontemplerade det berättade och inkluderade vad jag lärt mig genom utbildning och livserfarenhet tog som just varandes "urban myths", men efter att här ha läst exempevis Katarsis uttalanden och luskat vidare nu inser att det inte var någon myt i dess rätta bemärkelse utan mer något som borde beskrivas som sanna historier med en gnutta överdrift. Och då handlar "överdriften" oftast om emotionell subjektivitet och att äga sin egen upplevelse och inget annat. *psykologen i mig har talat*
Jag är alltså nu i vuxen ålder med gedigen utbildning just i psykologi väldigt skeptiskt till hela Hasselarörelsens existensberättigande - jag ser den som ett
statligt sanktionerat psykologiskt misshandelsinstitut av ungdomar som inte vill rätta in sig i ledet till att bli dugliga samhällsmedborgare (i folkmun kallas det visst för "hjärntvätt"...) - men jag skulle vilja se lite fler empiriska exempel i denna tråden; inte bara inlägg i stil med "jag sitter på Hassela nu och det är väl rätt så okej" utan fler inlägg som faktiskt lite mer utförligt berättar hur vardagen ser ut, gärna timme för timme, vad som "lärs ut" till den som vistas där och framför allt vilken ståndpunkt till droganvändning som just du som vistas/har vistats på Hassela har idag i förhållande till det förhållningssätt du hade till droganvänding innan du hamnade där. Helt enkelt så efterlyser jag lite mer utvecklade inlägg som faktiskt kan föra debatten vidare, aka inlägg med debattunderlag.
DET om något ser jag som mer intressant när det kommer till att diskutera Hassela som företeelse och om det är en behandlingsmetod som har/borde ha ett existensberättigande i vårt samhälle idag än att läsa Babords karbonpappersinlägg som endast säger att "knark är bajs" utan minsta substans och egen erfarenhet. Varesig egen (empiri) eller närståendes erfarenhet (andrahandsempiri). Jag är ledsen att säga det Babord, men det här tråden behöver mer empiri och mindre moralpanik. Moralpanik har ju sällan någon substans att bygga på, så eftersom du uppenbarligen inte har någon empiri om Hassela så kanske vi kan få höra lite logisk och faktabelagd grund till att Hasselas behandlingsmetoder fungerar? Eftersom detta verkar vara vad du försker framföra här menar jag...
Ta nu inte detta som ett hån mot dig, utan jag är ärligt inresserad av att få veta hur du tänker och resonerar i denna fråga, så låt höra!