Citat:
Ursprungligen postat av killlenn
hur görs epelipsi undersökningen?
En undersökning för att se om en person har epilepsi bygger dels på beskrivningar av personen själv och folk som sett anfallen, alltså hur de ser ut, hur länge anfallet pågick, om personen gjort något som kan ha triggat igång anfallet osv (kallas anamnes).
Vidare får personen genomgå en EEG-undersökning vars syfte är att registrera de elektriska impulserna i hjärnan och dokumentera hur de ser ut, här försöker man provocera fram anfall t.ex. via blinkande ljus m.m. för att om möjligt se eventuella anfall. Dock är det långt ifrån alltid man ser något avvikande vid denna undersökning gällande de elektriska impulserna då de kan vara helt normala förutom vid själva anfallet.
Datortomografi och Magnetkameraundersökning görs för att se om personen har någon form av skada på hjärnan som kan ligga bakom eventuella anfall men i många fall ser man inte något avvikande här heller.
För att få diagnosen epilepsi så skall personen ha fått minst två oprovocerade anfall, dvs de skall ha utlösts utan synbar orsak eller yttre påverkan.
Det förekommer att folk som inte har epilepsi får epilepsianfall (ett anfall beror på en plötslig abnorm/onormal elektrisk urladdning som sprider sig över delar av eller hela hjärnan) men då pga att de har utsatts på yttre påverkan. Exempel på sådana saker är långvarig sömnbrist, feberkramper (gäller främst barn), flimrande ljus i form av blinkande lampor eller flimmer från tv-spel m.m osv.