Citat:
Ursprungligen postat av MidgetJones
Jag kan börja med att jag inte visste vart jag skulle sätta tråden så feel free to move it! Men hur vanligt tror ni det skulle vara med sex om inte religion skulle kommit och sagt att det var fel? Pedofili skulle kanske bara vara något som alla gör? Det kanske inte ens är så mycket pågrund av religion sex är så förbjudet och snuskigt. Men vad tror ni skulle sex bara vara en helt vanlig sak? Man skulle inte må dåligt av att höra sina föräldrar göka i rummet intill. Tjejer skulle inte få horstämpel. Jag tycker det låter rätt schysst förutom pedofili grejen och att många fler säkert skulle ha könssjukdomar. Men sex skulle kanske bara vara en sak som kändes bra helt enkel. Diskutera!
Man kan titta lite på den buddistiska läran där vissa delar av den tar upp sex som något naturligt.
Besökte ett tempel vid ett tillfälle där jag fick lära mig att sex var en mycket viktigt del av livet, men att mannen skulle vara återhållsam med att nå klimax och skulle lära sig att vara återhållsam, eller mannen skulle lära sig att hålla igen innan skottet gick och helst föra kvinnan till ett flertal orgasmer innan. Kvinnans klimax var bara av godo och skulle uppnås så ofta som möjligt, och detaljerade gamla målningar på hur mannen skulle föra kvinnan dit fanns det gott om.
Sexuellt umgänge med olika partners var bra o.s.v.
Var inte så intresserad av att sätta mig in i detta då, men ser man på synen som de buddistiska länderna har på sex otrohet o.s.v. så är det betydligt lättsammare och inte så moralisk komplicerat som den kristna religionen lärt oss. Sex kan vara bara sex och bara en trevlig upplevelse, inget mer.