Citat:
Ursprungligen postat av
JohnBlund
SAAB borde gå in och utveckla krigsrobotar (om de inte redan gör det).
Det var ju tydligt efter att kriget i Ukraina startade att Saab gynnades rejält av det. Tråkigt med krig så klart, men bra att Saab kunde skina. Framtiden för krig är robotar (missiler), drönare och humanoida eller hundliknande robotar som kan bära vapen eller har vapen inbyggda.
Dock kommer Tesla absolut inte tillverka krigsrobotar, men andra kommer absolut att göra det.
Utvecklingen av Humanoida eller "hund" robotar som har militärt syfte är redan i slutspel om man så säger och de som är i final är USA och Kina. Dessa två aktörer är de enda som det står mellan. Inga andra inklusive Europa eller Ryssland har muskler eller resurser att kasta sig in i den här matchen.
Europa har en hel del innovation och mycket know how att vara stolt över men det här är ett manhattan-project och vi (Europa) är av vad jag får intrycket av inte med i det racet.
SAAB gör givetvis stora projekt inom AI, men det här är en för stor munsbit.
Tillbaka till TSLA:
De behöver bara leda vägen och se till att knowhow finns i USA. Sen militariserar någon annan det.