Man kan ju vända på det och säga att de flesta väljare faktiskt är enfrågeväljare.
De flesta lägger sin röst på det parti som har tagit upp ämnen som ligger dem själva varmast om hjärtat alternativt det som massmedia under första delen av valåret har exponerat mest.
Om det är miljö som är mest på tapeten i media, så kommer folk att ta ställning för eller emot ex lokala kommunala exploatering av makt i förhållande till bostadsbristen på orten. I kommande val röstar man på det parti som framfört de åsikter som ligger i linje med individens behov, erfarenheter och åsikter i stället för att egentligen sätta sig in i vad konsekvenserna av exploateringen ger för och nackdelar.
Därför är jag av den åsikten att den enskilde är mer en enfrågeväljare än att något parti är enfrågeparti.
När det gäller SD tror jag att de får gatisröster av andra partier på grund av att de under en lång tid är helt ensamma om att föra sin linje med ett kraftigt ifrågasättande av dagens invandringspolitik.
Andra partier vill ju inte ens diskutera frågan