Citat:
Ursprungligen postat av sugarpuffextrem
Ingen aning men låter lite bakvänt med det där även om det är prestandamässigt godkänt imo.
Medans du väntar varför inte även köpa en extern skärm, tangenbord, mus och högtalare och kanske eventuellt en medelstor låda med fläktar som du kan docka din bärbara i för lite bättre kylning?
Och sen eftersom detta kommer ta lite plats så kan du även köpa ett datorbord och datorstol din din BÄRBARA dator

Du ser alltså ingen poäng med det?
Det som länge har varit bristande i laptops är grafikdelarna (om de ens har en diskret grafikdel) men man klarar sig oftast utan den tills man kommer till spelande.
I nuläget måste jag ha dubbla datorer, en stationär och en bärbar. Om det hade funnits extern grafik så hade jag kunnat ta med mig min bärbara när jag går hemifrån och sedan docka in den när jag kommer hem. För mig som precis har flyttat så skull det även möjliggöra att jag kan spela med mina kompisar när jag är hemma (utan att ta med mitt stora Arc-chassi på tåget).
Visst om man jobbar hemifrån och inte har behov av en bärbar dator, gillar att köpa dubbla enheter eller inte spelar datorspel så kanske det inte är mycket att hänga i granen.
Jag har iaf väntat på att köpa ny dator i ett år nu sedan jag såg att denna lösning skulle komma...