Citat:
Ursprungligen postat av
veritatem
Jävligt intressant detta.
Har fått ett PM av en som verkar ha lite koll på "märket" och dess innebörd.
Har lovat att inte "outa" personen i fråga men skall skriva i korthet vad han vet.
Fenomenet med att HA delar ut märket i norden började tydligen i Norge för ett par år sedan.
Och anledningen skulle i Norges fall vara att HA "vänliga" klubbar blev helt enkelt hotade och pressade av Bandidos MC , som ställde till med jävelskap främst i sydöstra Norge.
Skulle tydligen ha varit Svenska Bandidos och X-Team som "besökt" en klubb i Fredrikstad och slagit sönder mm på klubbhuset och betett sig som svin mot både medlammar och gäster vid en fest.
I och med detta så delade HA ut dessa märken till ett antal klubbar som ett tecken på att man är under HA:s beskydd helt enkelt.
Killen som skickade PM:et menar dock att det finns en "plan" från HA:s sida med dessa klubbar som har märket och det innefattar inte någon rekrytering eller övergång till HA , det ligger något helt annat i botten vilket han inte vill varken spekulera eller yppa om.
Varför då märket dykt upp i Sverige påstår klubbarna som bär märket enbart har med att göra att man visar vänskapsband , men han menar även här på att HA har en plan när det gäller dom svenska klubbarna som tydligen främst är konsentrerade i Göteborgstrakten.
Även här manar han på att det inte handlar om rekrytering eller övergång , tydligen så är det uppskattningsvis enbart ca 5-10 % av medlemmarna i klubbarna med märket som skulle vara något att ha för HA , resten skulle gallras bort inom 1 år , varför framgår inte.
Ett som verkar säkert i allafall är att HA har en plan när det gäller dessa klubbar , och man tror att en stor del av dessa klubbar kommer så småningom ångra att man hängt på sig märket.
Detta gör ju inte saken mindre intressant om jag säger så.
Exakt som Inspektoratet skrev här ovan : What´s in it for me? What´s in it for You ?
Vad kommer det att kosta ?
Hur hjärntvättad är man om man tror att HA delar ut ett sånt här märke för "vänskapens" skull ,
näh den gubben går inte jag på kan jag ju säga.
Rätt till 100%! Vänta tills det smäller på allvar, en tidsfråga. Då är det paybacktime för beskyddet, respekten på den lokala pizzerian som märket medför och "vänskapen". Märket har hittills inte inneburit några nackdelar i form av avgifter eller städuppdrag (däremot tar man inte betalt av "vänner" på fester). Kanske känns coolt att frottera sig med dom tuffa grabbarna nu, men priset kommer bli högt, den tiden då man tog hänsyn till hemmet och familjen i konflikter är sedan länge borta. Är nog inte lika coolt när påtända och beväpnade småblattar börjar smyger omkring runt huset, frugans arbetsplats eller ungarnas dagis.
Dom nya gängen är råare, hänsynslösare, hungrigare och har absolut ingenting att förlora, de etablerade grupperingarna måste rusta för dom (oundvikliga) konflikterna som kommer. Det är planen bakom märket.