• 1
  • 2
2013-01-10, 15:14
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leprasjukling
Förstår inte varför folk tror att det finns en speciell vinstskatt på 30%.
Vinster på skicklighetsspel som frågesport skattas som vilken arbetsinkomst som helst. Det är möjligt att de drar 30% i preliminärskatt, men gör det de på en miljonvinst så åker vinnaren på en rejäl kvarskatt.

poker räknar skatteverket av någon anledning som turspel och skattas pss som lotterier,dvs inte alls.

Om man hämtar ut en miljonvinst i kontanter och använder upp pengarna utan att ta reda på skatte-effekterna så förtjänar man kvarskatt.

Skillnaden mellan en kontant miljonvinst och t ex att vinna en resa är milsvid eftersom det i kontantfallet aldrig kommer att vara något problem att avsätta pengar till skatten. I rese-fallet kan det mycket väl hända att vinnaren inte "har råd" med vinsten eftersom vinstskatt ska betalas.


Såklart har du helt rätt i att det läggs på inkomst av tjänst och höjer årsinkomsten. Det jag ville få fram är att det i kontant-fallet aldrig kan uppstå några sådana negativa effekter om inte vinnaren helt enkelt skiter i att sätta av pengar från sin vinst.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in