Citat:
Ursprungligen postat av Rumbler
Jag gillar tanken att vi inte har någon vilja, det är ganska intressant att fundera på. Ingenting är ingens fel, de som sitter i fängelse är oskyldiga, de misslyckade bara blev så., de kunde inte ha gjort något åt det... Fast jag har ändå svårt att tro det, jag vill tro på att alla har en egen vilja och att livet har en högre mening och att det är en mening med att kämpa vidare med livet. Man kan ju inte bara lägga sej ner och dö.. eler?
gilla inte tanken på att du inte har en fri vilja. för det har du. du ligger i konflikt med dig själv. du VILL tro på den fria viljan.
utan den kan du inte leva, ta beslut, livet har en högre mening och det finns en mening med att kämpa vidare.
om vi bara vore själslösa maskiner, så skulle det bästa vara att skjuta sig direkt. tro på din vilja, på dig själv och på gud. jag menar allvar.