Citat:
Ursprungligen postat av Schluckebier
Jag har svårt att tänka mej nånting mer hjärndött än att välja cigarettmärke efter vad andra röker. Finns det inte en ungjävel som har nog med integritet för att prova sej fram till ett märke han eller hon tycker är gott? Eller röker ni bara för att det är ball? Sen vill ni ha respekt... jösses.
Nja, tror inte nån här är ute efter att få respekt för att denne röker. Trenden i stort pekar åt rakt motsatt riktning. Handlar mer om att de här ciggens huvudsakliga kundgrupp råkar vara gubbar, och på så sätt blir de förknippade med sina nyttjare och får benämningen gubbcigg. Vissa har kanske en förkärlek för det lite tidlösa och gubbaktiga. Korta, filterlösa cigg som Kommerce och John Silver kan på ett avspänt och distansierat sätt tillkännage en gubbig attityd och stil. Detta på samma sätt som en Blend methol ultra-rökare signalerar finesslöshet och en tippad karriär inom långvården och groggludersvängen.
Själv föredrar jag grevens rulltobak för att den är billig och smakar bra. Är väl inte så överdrivet många under 70 som röker paketcigg utan filter. Tycker själv att de blir lite för riviga och röken blir varm och torr i käften. När allt kommer omkring är det dock en fråga om tycke och smak.
Har en liten samling med gamla oöppnade ciggpaket. Tycker att de har en nostalgisk och snygg form och tryckning. Särskilt de gamla Camel utan filter-pakteten.