Om någon råkar stava fel har jag inga problem med det så länge som det rör sig om felstavningar som troligen är en följd av att man råkar slinta lite på tangentbordet. "itne" är ett typiskt sådant fel. Ej heller bryr jag mig speciellt mycket om någon råkar göra något fel på ett väldigt ovanligt ord.
Om en person däremot inte har lärt sig stava till vanligt förkommande ord kan jag se lite rött. "Våldtäckt" och "utväcklingsstörd" är ett skräckexempel. Andra vanliga skräckexempel är folk som inte kan skilja på "ända" och "enda", "sätt" och "sett" eller "brott" och "brått".
Sen har vi ju även "de" och "dem". En anledning till att många stör sig på detta tror jag är att det är ord som används i var tredje jävla mening man skriver, och det är även så fruktansvärt lätt att skilja på dem. Ersätt med tex "jag" och "mig" eller "vi" och "oss" och se vad som låter rätt. Man undrar lite vad det är som gör att någon inte lyckas lära sig det.
Detta var min signatur för ett tag sedan:
Tycker dig inte att det är drygt att läsa när mig har bytt orden? Dig kanske inte bryr du, men mig tycker det blir störande för läsningen. Det kanske inte spelar någon roll för du, men för jag spelar det roll. Oss är många som stör sig på ni som inte kan skilja på nominativ och ackusativ. Kan inte er visa vi lite hänsyn?
Jag antar att i princip alla är medvetna om att en förhållandevis stor del av befolkningen drar öronen till sig så fort man ser en text som ser ut som fan. Vad "ser ut som fan" ska betyda är naturligtvis olika från person till person, men jag tror att det är hyfsat säkert att säga att ingen ser något positivt i att stava fel. Det finns de som inte bryr sig, och de som inte gillar felstavningar, men de som gillar dem tror jag är en väldigt liten minoritet.
Slutsatsen är att det alltid är negativt att stava fel, och i absolut bästa fall spelar det ingen roll. Det är dock aldrig positivt.
Vad säger detta då om skribenten? Antingen förstår han inte vikten av att stava rätt, eller också struntar han i det. Båda är ganska illa, och tyvärr blir detta också mitt första intryck av skribenten.
Men jag håller helt med om att det är tröttsamt med folk som ALLTID ska påpeka minsta lilla fel, och i synnerhet när de inte ens tillför något till debatten. Det har dock hänt att jag har gjort det också; man är ju inte mer än människa.
(Och så använder man ett semikolon)
Citat:
Ursprungligen postat av stopbitching
Har man inte ens tid att formulera sig på ett någorlunda korrekt sätt så kan det ses som att inlägget inte är genomtänkt och avfärdas efter det. Kan även vara jobbigt att läsa.
Detta sammanfattar det ganska bra.