Citat:
Ursprungligen postat av DenLede
Fast med handen på hjärtat, det brukar väl vara tvärtom när det gäller män och kvinnor? Om man får generalisera lite?
Eller också är det så att män rent allmänt inte erkänner att de faktiskt läser bruksanvisningar för att slippa mötas av reaktioner som
Stiffnipples ger uttryck för. Efter vad jag sett är nämligen män i allmänhet ganska rädda om de dyra apparater som ofta inköps, och de vill att de hanteras rätt. De flesta bruksanvisningar/verkstadshandböcker gällande olika typer av fordon till exempel har väl också sin marknad hos just män. Det är alltså ologiskt att anta att män inte skulle använda sig av den typen av anvisningar innan de ger sig i kast med olika saker som de inte har koll på.
En annan erfarenhet - givetvis anekdotisk - är att män ofta vill upptäcka sakers fulla potential. Går det att få micron att skala potatis och värma bilen ... så vet männen det eftersom de tar reda på vilka funktioner en apparat de köpt har. Kvinnor är oftare nöjda med apparaten fyller sin funktion till det den var tänkt till när de köpte den - och är mindre intresserade av alla sidofunktioner som man sannolikt aldrig kommer att använda.
Personligen är jag av typen som skulle upptäcka att micron kunde skala potatis och värma bilen den dagen jag av misstag körde fel program när jag skulle värma en paj och fick en skalad paj och varm bil istället för varm paj. Min man däremot skulle helt klart både skala potatis och värma bilen helst ihop med att pajen värmdes samtidigt som han funderade över hur detta kunde kombineras med övriga extra funktioner.
Citat:
Har du ingen fråga du undrar över om just män i allmänhet?
Nej, av två skäl:
Dels tror jag att män i allmänhet stämmer väldigt illa på enskilda individer eftersom stereotyper är just stereotyper.
Dels frågar jag min man eller mina söner om jag undrar över något, eller bollar mina tankar mot dem. De är givetvis inte svaret på vad "män i allmänhet tycker" - med de kan svara utifrån vad de själva står/tänker i frågan och har erfarenhet/kunskaper från andra i sitt liv. De är ju just män i olika åldrar, mitt i verkligheten - och känns därför som bra källor när olika frågor dyker upp.
Utifrån dem kan jag också se att det finns inget enkelt spår som är "att vara man" - olika män är olika individer och har skilda erfarenheter, vilket inte alls ger samma syn på allting. De lever i samma samhälle (svenska), kommer från samma familj - men det innebär inte att deras tillvaro, uppfattning och villkor är ett och samma.