Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Tråden handlar om generella skillnader mellan män och kvinnor, inte om det finns en kvinna som är bättre en än specifik man och som vi sett är män som grupp bättre på allt som objektivt kan mätas.
Fast vi har ju inte sett att män som grupp är bättre eftersom vi har använt världsmästerskap för att utse detta. Världsmästare har ingenting med gruppen män eller gruppen kvinnor att göra.
Till exempel påstod du att män är bättre på att göra vackra blombuketter än kvinnor. Jag hävdar motsatsen. Du menar då att du har rätt för att en man vunnit någon tävling.
Så hur ska vi ha det pratar vi enskilda individer eller pratar vi gruppen män/kvinnor?
Att ställa upp i tävlingar och visa sina kunskaper inför publik och tävla om en titel hör ihop med drivkraft. Drivkraften att vara bevisat bäst. Därför deltar fler män än kvinnor i tävlingar i allmänhet. Behöver inte ha att göra med att de är bättre eller att det inte finns kvinnor som är bättre än den bästa mannen, men hon vill inte tävla.