Citat:
Ursprungligen postat av enviking
alltså om jag säger jorden är platt så borde jag ha fått det nånstans ifrån, om en präst sa det till mig så är prästen min källa, om jag läste det i Dagens nyheter så är dagens nyheter min källa. en källa är alltså stället därifrån du tar fakta som ligger till grund för ditt påstående.
med andra ord vill han veta varifrån du har fått din information.
Utbildad i detta och spenderat ca 6-8 år av "självstudier".
Har ingen vidare lust att ge källa på något som för mig är basal kunskap inom träning, lika lite som att bengtzz vill sitta och förklara enkla +- tal för någon.
Väldigt lättillgänglig info om man inte är förståndshandigkappad.
Ursäkta särksrivningar.
Sarkoplasmatisk hypertrfi innebär att man tröttar ut en.muskel innom tidspannet av 20-70 sekunder, myofibril hypertrofi innebär att man tröttar ut en muskel innom tidsspannet av 1-20 sekunder, det sistnämnda innebär en större tillväxt av muskelmassa dvs protein medas sph innbär tillväxt av det vaskulära systemet, förstoring av glykogenbdepoer men även myofibril tillväxt ju närmare du kommer till 70sek och övergår till kondition ju mindre blir der tillväxten och uu nörmare 20sek ju mer av muskeltillväxt och mindre av det andra.
Myofibril hypertrofi är det folk kallar styrka " bla(då måste separera det ifrån närvbaning såklart) sarkoplasmarisk ht är det folk kallar "volym" därför denna eviga debbat om att vissa bygger på lågreps och vissa högreps osv, en muskel har bara en begränsad kapacitet vad gäller sarkphtrofi, därför bör man kombinera dessa för att få bäsr effekt vad gäller byggning.
Skulle kunna förklara ännu mer och har säkert missat något viktigt men detta ger nog en liten glimt iallafall.
Därför bör konditionsträningen vara så pass tung att du tröttar ut dig inom 70sek ochvdå fungerar back intervaller och liknande mit bra då de flesta klarar av att springa plant bra mkt längre än 70sek.