Citat:
Ursprungligen postat av sannastyle
Ja, jag vet vilken ort. (Umeå) Trots att det inte är en särskilt stor stad så finns det faktiskt 30 personer med det förnamn och födelseår. Och då är det ENDAST personer som bor där nu.
Folkbokföringen finns ju. Jag tänkte att man på något sätt via Skatteverket eller liknande, borde kunna komma åt folkbokföringen för just den staden, och det året som han bodde där.
Det har jag försökt med, men de avböjer det hela. Tyvärr.
Nu är du ju inte tillräckligt gammal för att vara på Flashback, men jag skall ändå ge några kommentarer:
- Att skatteverket avböjer att hjälpa till beror antagligen på att de inte orkar hjälpa till. Anledningen är att man måste söka i flera register mm.
Sen 1/7 1991 så tog skattverket över folkbokföringen från kyrkan. För varje lokalt skattekontor så är det tänkt att det skall skapas ett registerutdrag var 5e år som då skall användas vid t.ex. släktforskning. Men mig veterligen så finns bara 1990 års befolkningsdatabas att köpa på DVD idag. Vad du skulle behövt är 2000 års befolkningdatabas, men den är ännu inte tillgänglig.
Alltså måste du vända dig till skattverket för att få uppgifter om folkbokföringen i det aktuella skattekontoret för åren 1996-2001.
I registret går det att söka fram alla personer på en viss ort med ett visst förnamn och som är född ett visst år. Detta är inga problem att få fram och kan göras med en enda sökning om man så vill.
Då alla uppgifter i registret inte är offentliga (som t.ex. vilka barn en person har) så måste uppgifterna gallras. I ditt fall skulle det räcka med att begära fram fullständigt namn, personnummer och adress. Dessa uppgifter är offentliga och skatteverket får inte vägra att ta fram dem. Om de fortsätter vägra så kan man ta kontakt med Justitieombudsmannen (JO) och klaga.
När du väl fått tag på personnumret hos de personer som kan vara aktuella så kan du först börja söka på det fullständiga namnet i Facebook och se om det finns någon som är väldigt lik dig utseendesmässigt. Låt en annan person jämföra bilderna för att se eventuella likheter.
Ger det ingen träff så testa med namnen på t.ex. stayfriends eller liknande hemsidor som lagrar foton mm från skolklasser.
Om du till slut får en stark misstanke om att en viss person kan vara din far så kan du vända dig till kommunens familjekontor och begära att de gör en faderskapsutredning. De får då möjlighet att t.ex. begära ut passfoton eller körkortsfoton på misstänka som ni kan titta på.