Citat:
Ursprungligen postat av getz
jag är medveten om vad de säger i de "dokumentärerna" du har listat och har sett en hel drös andra också. vet du vad den "10% dör" statistiken är baserad på? vet du vad de riktiga legionärerna tycker om "warriors of the french foreign legion" och hur den speglar verkligheten?
ett nummer som brukar dyka upp är att ca 35 000 har dött i legionens tjänst sedan dess uppkomst.
slår man ut det på alla som någonsin har tjänstgjort i legionen kan det nog bli runt 10%.
att du därför skriver:
Citat:
Ursprungligen postat av getz
1 av 10 dör i strid eller av en olycka under träning. Så ja det är möjligt att tjänstgöra 5 år sedan leva under ny identitet i frankrike.
som dagens sanning är väldigt skevt, förstår du inte det?
därför var min fråga till dig om
dagens legion
Citat:
Ursprungligen postat av slimbo
så enligt dig och dina källor dör det ca 800 pers i strider/olyckor över en 5 års-period i dagens främlingslegion ?
och du kontrar med ett sletet klipp från en dokumentär som är vinklad för att det ska vara så hårt, farligt och äventyrligt som möjligt och "ooohhh 10 % dör"-statistiken som jag tidigare redovisade för och som inte stämmer överhuvudtaget för en soldat i dagens legion.