Citat:
Ursprungligen postat av vonOlof
Med allehanda metoder kan du göra en lagringssticka bootbar. Vad du sedan lagrar för filer på den utöver "bootfilerna" har egentligen ingen betydelse, dessa filer kan du alltid accessa inom ramen för det operativsystem och filsystem du bootat under och ofta också transparent mellan olika miljöer så länge det inte är rena OS-specifika programfiler.
Jag är inte helt säker på att tråden hör hemma just här i Windows, eftersom det inte framgår någon specifikation om den grundläggande datormiljön plus att det nämns önskemål om att kunna dela USB-minnet från Ubuntu-miljö.
Jag kör på en avvaktande trådlåsning eller trådflytt, ligger lågt lite och ger möjlighet till kompletterande uppgifter/frågor och tips/pekningar.
● modOlof
Tack för att du inte låste tråden direkt.
Jag sitter i vanliga fall i windows och tänkte därför ha usb minnet för filer och skit som jag behöver spara externt på usb minnet. Och även då ubuntu live. jag har just nu fixat ubuntu live på stickan som funkar att boota upp på men om jag ska lagra filer där blir det så ostrukturerat och tänkte därför om det finns något sätt att i windows (eller i ubuntu) att pationera en usb sticka?
på det sättet kan man ju ha tex 5gb för OS och 28gb skit.