2012-09-21, 10:02
  #25
Medlem
Tråden fick mig att tänka. Ågren är ett sånt där ord jag så länge jag kan minnas vetat vad det betyder, men inte haft en susning om varifrån det kommer. Finns liksom inget annat ord som kan beskriva vad man känner dagen efter en alldeles för blöt kväll så enkelt, självklart och samtidigt utförligt som just ågren.

Var tvungen att kolla. Jojjomen, det är ett ord, finns i SAOL. Finns väl gubbar i akademien som har upplevt en och annan ågren http://www.svenskaakademien.se/svenska_spraket/svenska_akademiens_ordlista/saol_pa_natet/ordlista
Citera
2012-09-21, 10:24
  #26
Medlem
Kroesmanns avatar
Ågren får nog varje trummis som lyssnar på Morgan Ågren i alla fall:
http://www.youtube.com/watch?v=AgwJEvasJlM

Sjuk snubbe.
Citera
2012-09-21, 11:19
  #27
Moderator
Humbugs avatar
Det är inte dialektalt, utan finns i alla delar av landet.
Cornelis Wreeswijk har skrivit en bra låt på temat: http://open.spotify.com/track/0vFok8ctKh5ciiVabvNvVC
Citera
2012-09-21, 12:15
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skidaddle
Det finns en massa lustiga idiom med mer eller mindre märkliga orsaker. Just deal with it...

Mina favoriter är, mota Pelle i grind, samt ta sin Mats ur skolan...

Jag har hört "Mota olle i grind" http://sv.wikipedia.org/wiki/Mota_Olle_i_grind dock aldrig Pelle.
Citera
2012-09-21, 12:27
  #29
Medlem
Skidaddles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FriedrichvonHayek
Jag har hört "Mota olle i grind" http://sv.wikipedia.org/wiki/Mota_Olle_i_grind dock aldrig Pelle.

Ja, du har helt rätt. Jag har ingen aning om var jag fick Pelle ifrån. Förutom att det är en bra placeholder, precis som exvis Nisse och Jöns. Tomtenisse, Dummerjöns, osv.
Citera
2012-09-21, 14:50
  #30
Medlem
Hanzooons avatar
Används även där jag bor, av medelåldersmänniskor. Hur kan du missat det?
Citera
2012-09-21, 14:53
  #31
Medlem
Tredagars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hanzooon
Används även där jag bor, av medelåldersmänniskor. Hur kan du missat det?

Jag vet inte.. Har bott i Stockholm hela mitt liv men ändå inte hört detta uttryck i verkligheten ännu...
Citera
2012-09-21, 15:12
  #32
Medlem
egon2bs avatar
Äldre personer förstärker med andra ord än »fet«. Kanske »en praktfull Ågren« med syftning på Dan Andersson och »Du är fager, Brogren« (Helgdagskväll i timmerkojan).
Citera
2012-09-21, 15:20
  #33
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av egon2b
Äldre personer förstärker med andra ord än »fet«. Kanske »en praktfull Ågren« med syftning på Dan Andersson och »Du är fager, Brogren« (Helgdagskväll i timmerkojan).

Förstärkningsorden kommer och går, precis som modet. "En kraftig Ågren", kunde nog någon ha sagt på 80-talet.
Citera
2012-09-21, 17:34
  #34
Medlem
Hör alltid min farsa nämna det ordet varje lördag och söndag morgon.
Citera
2012-09-21, 20:42
  #35
Medlem
4yoonlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tredagar
Jag vet inte.. Har bott i Stockholm hela mitt liv men ändå inte hört detta uttryck i verkligheten ännu...

Ågren har jag vad jag kan minnas hört de senaste 30 åren... fet ågren måste dock vara ett Stockholms uttryck då fet/fett tycker jag kommer därifrån. Min son har dock sagt fett en hel del på sistone.

Strax utanför Göteborg där jag bor har jag nog alltid hört och sagt (dialektalt) sicken jävla ågren jag hade (som exempel) när jag hade väldigt ångest för något.

Det kan ju vara så att "ågren" är söder men med tillägget "fet" blir det mer ett Stockholms uttryck.. ja en ren amatör teori... :-)
Konstigt dock att du från Stockholm inte hört det... så där faller min teori kanske...
Citera
2012-09-21, 21:18
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krafse
Ågren är den smått overkliga panikkänsla man får på morgonen efter en blöt kväll. Då man precis slår upp ögonen och minns vissa totalt jävla idiotiska saker man gjort/sagt kvällen innan. Då man bara vill fly landet med omedelbar verkan, byta identitet, självantända och dö, gå upp i rök eller vad FAN som helst.

Fast då inser man att man varken kan självantända, dö, orkar fly landet och inte ens kan smälta och flyta ut i sängen som den geggiga, skitiga sörja man känner sig som inombords. Då återstår det bara att dra täcket över sig, kura ihop sig i fosterställning, paniksvettas av skam och alkoholförgiftning, kanske gråta lite, fundera på självmord, och ligga kvar i sängen tills klockan slagit 7 på kvällen. Sen är allt lugnt igen!

Det, mina vänner, är Herr Ågren.

Haha, vilken underbar beskrivning!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in