Osäker på om detta tagits upp redan men kunde inte finna någon tråd om det.
Det slog mig häromdagen att hela säsongen kommer viasat ta betalt för matcher och en produkt som inte ens finns så länge det är lockout. Detta skulle kunna liknas vid när PL satte stopp för lördagsmatcherna, men då utgick faktiskt en form av kompensation till deras kunder efter en del påtryckningar från konsumenterna. I NHLs fall, vad jag förstått det som, knäpptyst.
NHL å sin sida är väl glada att dom lyckas skeppa iväg rättigheterna och får en hel säsong utan några lönekostnader för sina spelare samtidigt som dom kan håva in en hel del intäkter på rättigheter världen runt. Viasat å sin sida är väl lika glada då de redan sålt sina abonemang, där man oavsett om man vill se på fotboll eller F1 tvingas betala för NHL också.
Är detta rätt? Ska viasat kunna ta betalt för en hel säsong som kanske inte blir en enda match utan att komepensera sina kunder som betalat för detta? Hur ser ni andra på det här?