Citat:
Ursprungligen postat av
Olepeter
Hur kollar jag det?
Ny till spelet? Startar du i luften så är det arcade.
Arcade betyder att fysik inte spelar nån roll. Det är skitsvårt att få en joystick att funka till arcade för att plan har så fruktansvärt olika roll rates. Sen är det imo inte värt med joystick i det game modet.
Realistic battle betyder att du startar från landningsbanan i 3rd person view. Både flygplanets flightmodel och fysiken som utövas på planet kommer att göra att det känns trögare att flyga. OBS du tappar din target lead indicator, alltså den saken som pekar åt var du ska lobba skotten. IMO inte värt med joystick här heller
Simulator battle nu börjar vi närma oss. Du startar på landningsbanan, men det är inte allt. Eftersom propellern snurrar åt ett håll så kommer den orsaka vridmoment åt det andra. Sen måste du trimma dina control surfaces för att egentligen kunna starta från landningsbanan. Sen saknar du indicators för fiendeplan också. Så vad man måste göra är att skaffa en jävla kikare och sitta och spana på sin datorskärm för att hitta motståndare.
Har du väl en joystick så ska jag säga såhär. Försvinn så långt du kan från detta cancerinfekterade spel och gå till ett spel som är tillverkat av utvecklare som inte är beroende av crack och meth.
http://il2sturmovik.com/
Ska du spela med joystick är det spelet för dig.