Citat:
Ursprungligen postat av Fakotza
Ganska säker på de är olagligt i sverige, man får ju inte ens ta tillbaka sin cykel efter 24 timmar eller vad de nu va. Man får inte leka polis osv.. jävligt svårt att tro man kan kidnappa en brottslig bara sådär.
Envarsgripande, Rättegångsbalken 24 kap 7 §
Om den som har begått brott, på vilket fängelse kan följa, påträffas på bar gärning eller flyende fot, får han gripas av envar.
Envar får också gripa den som är efterlyst för brott. Den gripne skall skyndsamt överlämnas till närmaste polisman. Lag (1987:1211).
Sedan får man även tänka på lagar som gäller vid sidan om, man får ju inte gå omkring med vapen hur som helst.
Även är detta viktigt:
Brottsbalken 4 kap 2 §
2 § Den som i annat fall än som sägs i 1 eller 1 a § för bort eller spärrar in någon eller på annat sätt berövar honom eller henne friheten, döms för
olaga frihetsberövande till fängelse, lägst ett och högst tio år.
Är brottet mindre grovt, döms till böter eller fängelse i högst två år. Lag (2002:436).
Med andra ord, ta inte fel person, då är du körd i minst 1 år, om det inte är mindre grovt.
Jag skulle inte bry mig om efterlysta, OM det inte är jag som är brottsoffer och jag vet att mannen är gripen/anhållen/häktad i sin frånvaro. Jag skulle också ringa polisen FÖRST innan jag ger mig in i ett envarsgripande och potentiellt farlig och olaglig situation.
Vid pågående, tex, att man ser en person springa från polisen får du ge dig in i det. Men se det alltid till situation, det kan vara en civil och en uniformerad polis som är långt efter en annan gärningsman.