Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Al-Qaida kommer inte ha ett chans mot YPG. Det vet du, det jag, det vet alla.
Om det kommer gå så långt att det blir krig mellan YPG och Al-Qaida så skulle det inte förvåna mig ett dugg om PKK och PJAK skickar ner krigare från Qandilbergen Hasakah provinsen.
Att KRG skickar soldater till andra sidan för att hjälpa sina bröder tror jag inte på, Barzani är inte så omtänksam.
Edit:
Samma person som la upp videon med al-Qaida låten har lagt upp denna video:
http://www.youtube.com/watch?v=EIPqT30Gl1Q&feature=youtube_gdata_player
Någon som vet vad snubben babblar om och varför den kurdiska flaggan är bakom de?
Saken är den att allting som sker nu i Syrien går enligt min egen dröm-plan och dröm-scenario som jag hade för Syrien när upproret startade. Allt som behövs nu är en 5-6 månader till innan det verkligen exploderar.
Allting har gått planerat. Väst har inte ingripit, ingen intervention. Regeringen har varit brutal och mördat sin befolkning. Syrierna har radikaliserats och slutat med sina okunnigheter som dem utförde i början av upproret och börjat skandera för Jihad och martyrskap och krig mot regeringen.
Islamistiska grupper har tagit över upproret nu. Landsbygden är redan erövrat. Regeringen är paralyserad. Konflikten är på väg att sprida sig till närliggande länder. Dem få sekulära, ateistiska avskumen i Syrien som får allt media-utrymme har redan marginaliserats och även ateistiska kanaler såsom Al-Jazeera erkänner nu Jabhat al Nusra och andra islamiska gruppers styrka.
Så, jag tänker inte gå in i detalj på huruvida krig kommer ske mellan PKK och Nusra, men jag kan säga en sak. För ett år sedan hade INGEN ens tänkt tanken att Al-qaidas grupp i Syrien, Jabhat al Nusra, skulle kunna ta över halva Hasaka provinsen. Bara detta, och lägg sen till Aleppo, Idlib, Raqqa och Deir Ezzor, provinser där Nusra i princip styr.
Skönt att den tidiga perioden är över när folk var okunniga och till och med ville ha västerländsk intervention och allmänt uppträdde väldigt okunnigt, nu har dem reformerats mycket tack vare islamiska grupper och har slutat med detta.